Strech Film Özellikleri ve Avantajları

Strech Film Özellikleri aynı zamanda strech, streç sargı gibi isimlerle anılır. Çeşitli maddelerin havayla etkileşimini ortadan kaldırmak amacıyla sarılmasında bu şeffaf paketleme malzemesi kullanılır. Elastik özelliğe sahip olması nedeniyle sıkıca sarıldığı taktirde öğeleri tutar. Isı uygulandığı zamansa küçülerek gevşer.

Strech daha çok paketlemede kullanılır. Ancak küçük ürünlerin paketlenmesinde de tercih edilir. Günümüzde birçok farklı türü geliştirildiğinden dolayı sağladığı avantajlar ve kullanım alanları artmıştır. Başlıca strech türleri el streç film, makine streç film, çekirdek streç film, statik disipatif streç filmdir.

Günümüzde endüstrinin neredeyse tamamında strech film çeşitleri kullanılabilmektedir. Bu filmler sarıldığı ürünün hava etkileşimini kestiği gibi ıslanmaktan, nemden, koku geçişlerinden de korumaktadırlar. Bütün bu özellikler paketleme konusunda en çok tercih edilen ve en pratik elemanların başında strech paletlerin gelmesine neden olmaktadır.

Strech Film Özellikleri ve Avantajları

Strech palet film düşük yoğunlukta polietilen veya LLDPE’nin kopolimerizasyon ile elde edilmektedir. Yaygın olarak içerisinde heksen, büten ve okten yer almaktadır. Heksen ya da okten özellikle strecin uzama ve delinme direnci bakımından hayati öneme sahiptir. Bunlar dışında polietilen ve PVC’nin farklı türleri de streç filmde kullanılabilmektedir.

Strech film üretimi başlıca iki şekilde yapılmaktadır:

  • Şişirme: Reçine eritilmesi sonrasında hava soğutmalı şekilde dışa doğru üfleme yapılır. Süreç oldukça yavaş işlese de tüm alanlarda daha yüksek kalite elde edilir. Üretim maliyeti de diğer üretim yöntemlerinden daha fazladır.
  • Döküm: Soğutma silindirlerin üzerinden film geçirilir. Soğutma işlemi hızlandırılır ve böylece daha az kalite, daha uygun maliyet ile ürün elde edilmiş olur.

Streçler farklı en ölçülerinden üretilebilmektedir. 12.5, 16.5, 25, 50 cm gibi enlerde üretim gerçekleştirilebilmektedir. Yüksek teknoloji ile üretilen filmlerimizde 9-50 mikron kalınlıklarda üretim yapılabilmektedir. Standart üretimlerde ise 17, 20 ve 23 mikron kalınlıklar tercih edilmektedir.

Palet Strech Kullanım Alanları

Palet streç kullanım alanları oldukça fazladır. Cam eşya sektöründen mobilya sektörüne, beyaz eşya sektöründen nakliye sektörüne kadar her alanda streç tercih edilmektedir. Sadece sanayi alanında değil, evlerde de streçlerden yararlanılmakta, ambalajlama gereksiniminin oluştuğu bütün ürünlerde bu filmler tercih edilebilmektedir.

Sanayi tipi streç filmlerin kullanımında temel amaç, ürünlerin sabit kalmasıdır. Koliler içine yerleştirilmiş malzemeler ebatları uygun streçlerle sarılarak nakliye sırasında herhangi bir hasar görmemesi sağlanır. İstenen kalınlıklarda ve ölçülerde üretilen sanayi tipi streç filmlerle ürünleri ambalajlayabilir, bir arada kalarak dağılmamasını sağlayabilir, daha rahat taşıyabilirsiniz. Ayrıca her türlü tozdan, nemden, hava geçişinden ürünleri muhafaza edebilir, tamamen sararak koku geçişlerini engelleyebilirsiniz. Firmamız aracılığıyla en uygun palet streç fiyatları ile en kaliteli ürünlere rahatlıkla sahip olabilirsiniz.

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial