PET Geotekstil Keçe Nedir?

Geri Dön


PET Geotekstil keçe Nedir ve Nerede Kullanılır?

PET Geotekstil Keçe Nedir?

Geotekstil, polyester ve polipropilen gibi dokusuz yüzey ürünlerinin elyaf iğneleme yöntemiyle birleştirildiği ürünlerdir. Geo tekstil malzemeler geniş üretim kapasitesine sahiptir. Homojen bir yapıya sahip olan ürün farklı kullanım alanlarında tercih edilir. Ürün, inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Sektördeki sorunların uygun fiyatlarla çözüm bulması ve çözümlerin kalıcı olması için Geo tekstil malzemeler kullanılmaktadır. Karayolları, demiryolları, depo alanları, havaalanları, otoparklar ve tankların inşaatında söz konusu ürün kullanılmaktadır. Tamamen çevre dostu olan ürün kolaylıkla kullanılabilir. İnşaat alanında kullanılan Geotekstil, inşaatların zemin mekaniğini güçlendirmek için etkilidir. Zemin üzerindeki ağır ve ani yükleri dengeli bir şekilde zemine yaymak için tercih edilebilir. Ürün, suyu geçirirken su içerisindeki partikülleri geçirmez. Bu özelliği sayesinde baraj tabanlarında ve toprak kaymalarına karşı olarak kullanılır.

  • Drenaj
  • Asfalt kaplama
  • Zayıf zemin ve yollar
  • Erozyon kontrolü
  • Yalıtım koruma

 

İdeal filtre malzemesi olan örgüsüz Geotekstil, drenajda kullanım için uygundur. Asfalt kaplama için örgüsüz polipropilen Geotekstil malzemeleri kullanılır. Eski asfaltın üzerine yeni tabaka dökülmeden önce ürünün kullanılması gerekir. Zayıf zemin ve yol üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan önce bu ürünlerden yardım alınır. Geotekstil ürünler sayesinde zemin ve yol üzerinde sağlam, düz bir alan oluşturulur. Sahil yapılarının olduğu gölgelerde Geotekstil ürünlerle erozyon kontrolü sağlanmış olur. Çatılarda ise ısı yalıtımı için Geo tekstil malzemeler tercih edilir.


PET Geotekstil Keçe Kullanımı

PET Geotekstil keçe, örgüsüz Geotekstil ürünü olarak kullanıma sunuluyor. Ürün yüksek dayanıklılık özelliğine sahiptir. Uzun süre ağır yükleri taşıyabilir. Polyester ile hazırlanmış Geotekstil keçe bükülüp eğilebilir. Böylelikle amacına uygun olarak kolaylıkla kullanılabilir. Sürtünmeye ve ısıya karşı dayanıklıdır. Ürün, farklı sektörlerde kullanılır. Yalıtım tabakalarının arasındaki çatlamalara karşı taşıyıcı olarak Geotekstil ürün tercih edilir. PET Geotekstil keçe, ısı ve su tabakalarının birbirinden ayrılması için ayrıcı özelliğiyle kullanılır. Aynı zamanda drenaj borularının tıkanmasını önlemede, demiryollarında ve karayollarında çökmeleri önlemede kullanılır. Farklı kullanım alanlarına sahip olan ürün yüksek kaliteye sahiptir ve %90 üzerinde başarı elde eder. Hafif yapıya sahip olan Geotekstil ürünler yaygın olarak inşaat alanında tercih edilir. Kullanım alanına uygun olması adına farklı ağırlıklarda ve özelliklere ürün üretimi yapılmaktadır.


Geotekstil Malzemeler Zemine Neler Kazandırır?

Geo tekstil malzemeler – PET Geotekstil keçe, zemin için özel tercih edilen ürünlerdir. Ürünler kullanıldığı alanda %100’e yakın etki sağlamakta ve başarılı olmaktadır. Geotekstil yaygın olarak inşaat alanında kullanılmaktadır. Geotekstil ürünlerinin son dönemlerde daha çok tercih edilmeye başlamasının asıl nedeni ise ürünlerin yüksek kalitede üretilmesi ve geniş kullanım alanına sahip olmasıdır. Geotekstil ürünler arasında yerini alan PET Geotekstil keçe, son dönemlerin en çok tercih edilen ürünüdür. Geotekstil keçenin içerisinde polyester (PET) bulunmaktadır. Kullanılan polyester ürüne esneklik kazandırır. Esnek ve dayanıklı yapıya sahip olan Geotekstil keçe oldukça hafiftir. Hafif yapısı sayesinde kolaylıkla taşınabilir. Polyester karışımlı Geotekstil keçenin zemine kazandırdığı avantajlar ise şu şekildedir;

 

  • Zeminde bulunan yalıtım tabakalarının zarar görmesini önler.
  • Yalıtım tabakalarının ayrılmasını sağlar.
  • Zeminde çökme oluşmasını önler.
  • Zemin üzerinde tek bir noktada toplanmış ağırlığı eşit bir şekilde yayar.

 

Geotekstil ürünler genel olarak pek çok avantajı sektöre kazandırır. İnşaat sektörünün en önemli parçası olan Geotekstil ürünler müşterinin isteği üzerine özel ağırlıklarda ve özel ölçülerde tasarlanmakta, üretilmekte ve özel paketler halinde müşteriye ulaştırılmaktadır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial