Poliüretan Yumurta Sünger

Geri Dön

Poliüretan Yumurta Sünger Nedir ve Nerede Kullanılır?

Poliüretan Yumurta Sünger

Poliüretan yumurta sünger, poliüretan ham maddesinden elde edilerek imal edilen bir sünger çeşididir. Yapısal tasarımı ve hammadde özelliklerinin getirmiş olduğu artılar ile ses yalıtım işlemlerinin uygulanması gereli görülen her alanda ses ve yankı engelleyici olarak görev görür. Yanmaz özelliklere sahip olması nedeni ile karıştırılan bir madde dolayısı ile rengi siyah olmaktadır. Yanıcı olan modelleri ise içermiş olduğu materyaller gereği doğal antrasit rengi ile kullanılmaktadır. Renk tercihi olarak bu renkler dışında renk talep edilir ise flok renk uygulaması ile yumurta sünger üzerine kaplama yapılabilir. Ses yalıtım ve yankı önleyici özelliklerinin düzeyi kullanılan materyal, kalınlık ve ürün yoğunluk düzeyine göre değişiklik göstermektedir.

Yumurta sünger ses yalıtımı özelliklere sahip antrasit renkli, açık hücreli bir süngerdir.
Ester veya eter bazında üretilir. Ether bazlı bir yumurta ses yalıtım süngeri çok yüksek nem direncinde bile uzun ömürlü bir yapı sunan yalıtım materyalidir.

 

Süngerin yapısındaki yumuşaklık düzeyi, esneklik katsayısı, boyutsal özellikleri üretim amaçlarındaki kararlılık düzeylerini etkilemektedir. Ana üretim hedefi olarak hem yumurta tasarımlı olması hem de ham madde kullanım hedefi olarak bir es yalıtıcı görevini üstlenmektedir.

 

Sıcaklıklara karşı dirençleri çok yüksek olup, çevreye verdiği zara minimal seviyede olduğu için yüksek kaliteli ve verimliliği yüksek bir materyaldir. Keski aletleri ile çok rahat kesilip, kullanım alanında göre şekillendirilebilme özelliği mevcuttur. Plastik dübeller veya yapıştırıcılar ile çok rahat bir şekilde montaj işlemine olanak tanımaktadır.


Poliüretan Yumurta Sünger Uygulama Alanları

Poliüretan yumurta sünger genel yapısı itibari ile ses izolasyon işlemi ve yankı önleyici olarak imal edilmektedir. Bu hizmetlerin gerekli olduğu alanlar genel kullanım alanlarıdır. Ses kayıt odası gibi sesin yankı ve dış ortamlardan izole edilmesi gereken odalarda akustik yumurta sünger kullanımı çok önemli bir yere sahiptir.

 

Ses yalıtımı yumurta sünger, film ve diğer sinematrik kayıtların gerçekleştirildiği stüdyo odalarında da çok sıkça kullanılan bir ürünüdür. Müzik, enstrüman ve çalgı aletlerinin kullanıldığı odaların dış ortama izole edilerek hem çevrenin rahatsız edilmemesi hem de kendi işleyişinizin evreden etkilenmemesi adına yapılan bir süreçtir.

 

Aşırı yüksek ses yapılan alanlar için tek başına yeterli olmayıp ses kesici ek yalıtım malzemelerine gereksinim vardır. Gürültü düzeyi yüksek jeneratör odası, hidrofor makinesinin yer aldığı hidrofor dairesi, merkezi sistem yapıların kazan dairesi izolasyonu, soğutma ekipmanlarının çıkardığı seslerin izole edilme sürecinde akustik yumurta sünger uygulaması kullanılmaktadır. Tekne ve yat gibi motorlu deniz araçlarının konforlu bir ortam sunması adına motorun bulunduğu alanın bu ses yalıtım materyali ile kaplanması sonucu verimlilik yüksek düzeyde ortadan kaldırılmıştır.


Poliüretan Yumurta Sünger Malzeme Detayları

Poliüretan (DIN tanımı: PUR) maddesi kullanılarak imal edilen bir izolasyon ve yalıtım materyalidir. Yankının ortadan kaldırılmasında ve akustik dengenin sağlanması gereken ortamın sağlanmasında kullanılır.

 

Kalınlık düzeyi olarak kullanılacak olan alana göre 20 mm – 30 mm – 40 mm kalınlıklar ile imal edilebilir. Ölçü olarak standart ve kişisel sipariş verilebilir. Sınır olarak 100cm x 100cm (Standart)- 50cm x 50cm (Özel Kesim ve Pahlı Model) ölçülerde imal edilmektedir.

 

Poliüretean yumurta sünger 10 m2 alana sahip paketler halinde üretimi sağlanmaktadır. Renk konusunda standart ve özel renklendirme işlemi mevcuttur. Yanmaz – Siyah / Yanan – Antrasit ( Farklı renklerde flok kaplama yapılabilir.) Bariyerli yumurta sünger talep doğrultusunda kendinde yapışkanlı olarak üretilebilir. İçermiş olduğu materyal yoğunluk düzeyi olarak standart üretimde 50 DNS, özel üretim taleplerde ise 70 – 90 DNS arasında üretim imkânı mevcuttur.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial