İri Dalga [C] Mukavva Koli

Geri Dön

İri Dalga [c] mukavva

Piyasada C dalga adıyla tanınan iri dalga mukavva, tek oluklu mukavva kategorisinde yer alan bir oluklu mukavva türü olup 3 adet kâğıttan oluşmaktadır.


Mukavvada yer alan 1. ve 3. sıralarda bulunan kâğıtlar, mukavvanın iç ve dış yüzünü oluştururken 2.sırada yer alan kâğıt 3,2 ile 4,0 mm arasındaki yüksekliklerde kıvrılarak oluk adı verilen dalgalı kısmı oluşturmaktadır. Oluk uzunlukları yaklaşık 8 ila 9 mm arasında değişirken tek oluklu mukavva türleri arasında boyut olarak en kalın ürün grubudur.

İri Dalga [C]  Mukavva Koli Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • Oluklu mukavva kategorisi içerisinde yer alan ve B sınıfına kıyasla daha büyük oluklara sahip olan mukavva türüne C dalga mukavva adı verilmektedir.
 • İri dalga C oluklu mukavva ile istenilen ebatlarda üretilebilen kutulara ise iri dalga koli adı verilmekte olup ebat olarak büyük ama yük bakımından hafif ürünlerin taşınmasında sıklıkla tercih edilmektedir.
 • İri dalgaları sayesinde yüksek basınç ve ezilme dayanımı gösteren bu ürün, en iyi alt ve üst sıkıştırma mukavemeti göstermektedir.
 • Mukavva içerisinde yer alan 3 kâğıtta aynı malzemeden üretilirken, kullanılan kâğıt kalitesinin artması mukavva kutu teknik özelliklerinin de iyileşmesini sağlamakla beraber daha iyi basınç dayanımı göstermesine de zemin hazırlamaktadır.

İri Dalga [C]  Mukavva Koli Uygulama Alanları

 • C dalga mukavva koli üretilmeden önce piyasada yaygın olarak A dalga koli kullanılmaktaydı. Gerek pürüzsüz bir baskı yüzeyi sağlaması gerek üretiminde kullanılan kâğıt bakımından avantaj sağlaması gerekse de farklı mukavva türleri ile daha iyi bir kombinasyona imkân sunması nedeniyle A dalga mukavva kolilerin yerini günümüzde iri dalga C mukavva koliler almış durumdadır.
 • Kargo ve giyim sektöründe yoğun olarak kullanılan bu iri dalga mukavva koli ürünü, sağlamlığı ile nakliye hizmetlerinde pek çok avantaj sağlamaktadır.
 • Farklı ebatlarda da üretime olanak sağlaması nedeniyle var olan ihtiyaçları en üst düzeyde karşılayan bu ürün grubu, tek oluklu mukavva türleri arasında en yüksek basınç dayanımına sahip ürün grubudur.

İri Dalga [C]  Mukavva Koli Malzeme Detayları

 • Oluklu mukavva dalga çeşitleri arasında en uzun dalga boyuna sahip ürün grubu olan C dalga oluklu mukavva karton, yüksek basınç dayanımı ve uygun maliyeti ile günümüzde en sık kullanılan koli malzemeleri arasında yer almaktadır.
 • Tek oluklu mukavva karton grubunda yer almasına karşın farklı tek oluklu kartonlarla kombinlenerek çift oluklu karton üretimine de olanak sağlamaktadır. Örneğin B dalga ile C dalga mukavvanın kombini ile elde edilen iri dalga dopel oluklu mukavva ürünü ile hazırlanan koliler hem ebat bakımından büyük hem de yük bakımından ağır malzemelerin güvenle taşınabilmesine olanak sağlanmaktadır.
 • Yüksek darbe ve ezilme dayanımı sayesinde çarpma ve düşme gibi darbeler karşısında büyük bir hasar almazken içerisindeki ürünlerinde sağlam kalması imkânı sunmaktadır.
 • Oluklu mukavva üreticileri tarafından gerçekleştirilen karton ambalaj koli imalatı işlemlerinde var olan ihtiyaca göre farklı ebatlarda üretime olanak sağlayan iri dalga mukavva koli, siyahtan sarıya, bejden beyaz mukavva çeşitlerine kadar farklı renklerde üretime de olanak sağlamaktadır.
 • Üzerine bakı uygulama işlemi de yapılabilen ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olan bu koli türünde, farklı yoğunluk, gramaj, renk ve dokulara sahip kâğıtlarda kullanılarak daha nitelikli koli ürünleri hazırlanabilmektedir.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial