XPS Extrude Polistren Kesim

Geri Dön

XPS Extrude Polistren Kesim

XPS Extrude Polistren ısı yalıtım maksadıyla kullanılan ve en çok verim alınan malzemelerden birisidir. Kullanım yerine ve kullanım amacına göre farklı şekillerde, ebatlarda, boyutlarda basma mukavemetinde, çeşitli yüzey ve kenar şekillerinde levha olarak kullanılabilmektedirler. -50 ila +75 derece arasında rahatlıkla kullanılabilen ürünler standart ölçülerde hemen teslime hazır bulundurulmakta, özel ölçü taleplerinde de hızlı üretim yapılarak talepler kısa sürede karşılanabilmektedir. Tamamı sertifikalı ve TS standartlarına uygun olan ürünler çok geniş bir alanda kullanılabildiği gibi her geçen gün daha fazla kullanım alanı elde etmektedir. Fakat çeşitli dezavantajları da vardır ve bu yüzden zaman içerisinde üretim standartlarında değişiklik olacağı öngörülüyor.

XPS Extrude Polistren Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • XPS Extrude Polistren homojen hücre yapısına sahip olan, ısı yalıtım yapmak amacıyla üretilmekte olan köpük malzemelerdir. Hammaddesi, polistren olup ekstrüzyon işlemiyle hat boyunca istenen kalınlıkta rahatlıkla çekilebilmektedir. Üretimi sürekli bilgisayar kontrolünde yapıldığı için homojen bal peteği görünümünde olmakta, kararlı bir hücre yapısı elde edilmektedir. Hücreler bütün yüzlerden birbirine bağlı olup hava, hücrelerin içerisine hapsedilmiştir. Kuru, hareketsiz hava ile şu an için en iyi ısı yalıtım sağlanmaktadır.
 • Çok geniş bir kullanım alanı bulunan XPS Extrude Polistren kesim, yapıların temellerinde, duvarlarında, çatılarında başarıyla kullanılıyor. Dolayısıyla bir yapıyı temelden tavana ısı yalıtım ile döşemek için XPS tek başına yeterli olabiliyor. Güçlü ve kaliteli yapısıyla da beklentilerinizi her seferinde fazlasıyla karşılayabiliyor.
 • Sandviç çatılarda, endüstride, cephe panellerinde, soğuk hava depolarında, acil durum barakalarında, tır kasalarında, frigorik kamyonet kasalarında, askeri amaçlı korunma ünitelerinde, şantiyelerdeki korunma ünitelerinde, doğrama sistemlerinin camsız alanlarında, besi çiftliklerinde, ısı yalıtımlı sandviç panel ara bölme duvarlarında da başarıyla kullanılmaktadırlar.

XPS Extrude Polistren Uygulama Alanları

 • XPS Extrude Polistren çok geniş bir alanda ısı yalıtım malzemesi olarak öne çıkıyor. Bu bakımdan öncelikle her türlü inşaatın temelinde kullanılabiliyor. Temel perde duvarlarının ısı yalıtımında, döşeme betonu altındaki ısı yalıtımında, zemine oturan döşemelerin yalıtımında uygulanıyor.
 • Yapıların duvarlarında da ısı yalıtım malzemesi olarak öne çıkıyor. Duvar içten ısı yalıtımında, dıştan duvar ısı yalıtımında yani mantolamada, giydirme cephe uygulamalarında, ısı köprülerindeki ısı yalıtımında uygulanıyor.
 • Çatılar XPS Extrude Polistren kesimlerin en fazla yer aldığı alanlardandır. Ters teras çatılarda, gezilemeyen teras çatılarda, çakıl kaplı teras çatılarda, gezilebilen teras çatılarda, karo kaplı teras çatılarda, takozlara oturan karo kaplı teras çatılarda, bahçe çatılarında uygulanabiliyor. Yine eğimli çatılarda, çatı tahtası üzerine yapılan uygulamalarda, eğimli beton çatıların ısı yalıtımında, soğuk depolarda da uygulanabiliyor.
 • Showroom, mağaza, ofis gibi yapıların zeminlerinde ısı yalıtım amaçlı kullanılabildiği gibi depolarda da verimli sonuç sağlıyor.

XPS Extrude Polistren Malzeme Detayları

 • XPS Extrude Polistren üretimi tamamen isteğe göre yapılabiliyor. Yüzeyin zırhlı, pürüzlü ya da pürüzsüz olması kullanıcı tercihine göre değişebiliyor.
 • Bünyesine su almıyor, nemden etkilenmiyor ve ısı yalıtım değerleri diğer malzemelerle kıyaslandığında XPS haklı bir üstünlüğe sahip oluyor. 
 • Dona karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlü bir malzemedir.
 • Yüksek basma ve eğilme mukavemetine sahip olmasından dolayı zaman içerisinde kalınlığında herhangi bir azalma kesinlikle olmuyor. 
 • Başka plastiklerle karıştırılmadan geri dönüşümde rahatlıkla kullanılabiliyor. 
 • Her türlü kesici aletle rahatlıkla şekillendirilebiliyor. Bu sayede hiçbir parçasında fire oluşmuyor. 
 • Kapalı gözenekli bir yapıya sahiptir ve bu, diğer ısı yalıtım malzemelerine göre su emme oranını çok daha düşürüyor.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial