Poliüretan Yanmaz Sünger Nedir

Geri Dön

Poliüretan Yanmaz Sünger Nedir ve Nerede Kullanılır?

Poliüretan Yanmaz Sünger

Poliüretan yanmaz sünger modellerine emprinye katkılarla alev yürümez özelliği kazandırılmıştır. Esnek yapısıyla makine odalarında, çeşitli kapalı mekanlarda yüksek kalitede ses izolasyonu sağlar. Bu yüzden de özellikle ses olan alanlarda oldukça fazla tercih edilir. Hazır stoktan hızlı ve seri gönderim yapılabildiği gibi özel siparişler de hızlı biçimde tedarik edilerek sevk işlemleri gerçekleştirilir. Yanmaya karşı yüksek direnç sağlayan yanmaz ses yalıtım süngeri yapılarda yüksek güvenlikli bir ortamın ortaya çıkmasını sağladıkları gibi mükemmel ses tutuşuyla da hem akustiği dengelerler hem de sesin çevreye yayılmasını önlerler. Aşınmaya son derece dayanıklı oldukları için parçacıklar haline gelmez, uzun süre başarıyla kullanılabilirler.

Poliüretan sünger üretimi temel olarak üç ham maddeden oluşur. Bunlar su, poliol ve izosiyanattır. İzosiyanatın bir kısmı poliol ile polimerleşmekte, küçük bir kısmı da suyla reaksiyon girerek gözenekli poliüretan yapıyı ortaya çıkarmaktadır. Katalizör, stabilizör ve başka yardımcı malzemeler ile kimyasal reaksiyon oluşturarak elde edilseler de yanmaz özelliğini veren alev geciktirici kimyasal eklemelerdir.


Poliüretan (Pu) Yanmaz Süngerlerde ölçüm birimleri yoğunluk ve sertlik üzerinden yapılır. Süngerin kalitesi doğrudan yoğunlukla alakalıdır. Sertliğini kaliteye herhangi bir etkisi yoktur. Yüksek kalitede bir sünger yumuşak bir dokuda, düşük kalitede bir sünger sert yapıda olabilir. Yoğunluk ne kadar fazla ise kalite de aynı oranda fazla demektir.


Hem yanmazlık hem de ses yalıtımı sağlaması dolayısıyla poliüretan (pu) yanmaz süngerler adeta geleceğin sektörleri arasında anılmaya başlanmıştır. Ebatlarına ve yüksekliğine göre emme gücü ölçümlenirken sesin olduğu her yerde kullanılmaktadırlar.


Yanmaz oto ses yalıtım süngeri araçlarda, bankalarda, stüdyolarda, evlerde, fabrikalarda, mağazalarda, ofislerde ve daha pek çok yerde kullanılmakta ve her geçen gün daha fazla mekânda kendine yer edinmektedir.


Poliüretan Yanmaz Sünger Uygulama Alanları

Poliüretan yanmaz sünger hem yanmazlık hem de ses yalıtım özelliklerini bir arada bulundurması bakımında diğer süngerlere nazaran çok daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. Araçlarda ses yalıtım görevi görür. Etek altlarında, motor gövdesinde, kapılarda kullanılarak yüksek verim sunar.


Akustik yanmaz sünger stüdyolarda, müzik odalarında, piyano odalarında, dublaj mekânlarında sesin akustiğinin sağlanması ve içerideki sesin dışarıya; dışarıdaki esin içeriye geçmeyerek iş verimliliğinin artmasında tercih edilir. Gemilerde hem deniz ve suyun sesini kırmak için hem de motor, jeneratör gibi alanlarda ses izolasyonu sağlamak için kullanılır. Fabrikalarda hem ses izole etmek hem de yangına karşı, alevlenmeye karşı önlem almak için tercih edilir.


Spor salonlarında kullanılarak sesin içeride kalmasını sağlayarak çevreyi rahatsız etmemek için ses izolasyonu elde edilir. Kütüphanelerde, ofislerde, otellerde, hastanelerde, restoranlarda, bankalarda, evlerde daha konforlu, sesten arındırılmış bir mekân oluşturmak, iş verimliliğini arttırmak için tercih edilir. Çağrı merkezi gibi alanlarda ses karışıklığını en aza indirerek daha sağlıklı hizmet verebilmek için kullanılır.


Poliüretan Yanmaz Sünger Malzeme Detayları

Poliüretan yanmaz sünger ses yalıtımı gereken her noktada üst düzey başarı sunar. Yanmaz akustik sünger gürültünün bastırılması gereken, bariyer oluşturulması icap eden bütün mekanlarda kullanılabilir.


Poliüretan (Pu) Yanmaz Süngerlerin genel kullanım amacı, mekanlarda tavan ve duvar yüzeylerine uygulanarak akustiğin, ses karmaşasının düzenlenmesini sağlamaktır. Tozuma, dökülme yapmadıkları için rahat ve temiz bir kullanım sunar.


Poliüretan sünger havalandırma kanallarında, mekanik dairelerde, kompresör kabinlerinde, jeneratör kabinlerinde de yanmaz özelliğiyle birlikte öne çıkar. Yanmayan, akmayan, alev yürümeyen, damlama yapmayan özellikleriyle güvenli bir izolasyon malzemesi olarak öne çıkar. Farklı kalınlıklarda ve yoğunluklarda tedariki yapılır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial