Kutu Ofset Baskı Ön Tasarım

Geri Dön

Ambalaj Tasarım Hizmetleri Nedir?

Kutu Ofset Baskı Ön Tasarım

Kutular, farklı kullanım alanlarına sahiptir. Herhangi bir ürünün satışını yapan firmalar kutu kullanmaktadır. Kullanılan kutular ile ürün paketlenir, ürünün koruması sağlanır, müşteriye iyi bir izlenim bırakılır ve reklam yapılır. Bu nedenle kutu kullanımı, kutunun kalitesi ve kutunun tasarımı önemlidir. Eğer bir firma ürün satışı yapmıyorsa vermiş olduğu hizmeti duyurmak adına kutuları kullanarak reklam yapabilir. Bu gibi nedenlerle kutu kullanımı önemli bir yere sahiptir. Fakat kutularla istenilen hedeflerin gerçekleştirilmesi için kutu tasarımına ve kalitesine dikkat etmek gerekmektedir. Kutu ofset baskı ön tasarım önemlidir.

Kutularda uygulanan baskı yöntemi, kutu üzerine nelerin basılacağı doğru seçilmelidir. Kutunun tasarımında, hazırlanmasında ve üretilmesinde her zaman bilgi ve birikim sahibi ekip yer almalıdır. Her aşama plan ve program doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Kutu ofset baskı ön tasarım, müşterinin isteği ve ürünün bilgileri doğrultusunda gerçekleştirilmelidir. Eğer ihtiyaç duyulursa ön tasarımın ardından değişiklikler yapılmalıdır.


Ambalaj, tüketiciye ulaştırılan ürünler için kullanılmaktadır. Herhangi bir ürün, tüketiciye ulaştırılırken paketlenir. Ürünün paketlenmesi ise şu avantajları kazandırır;


 • Ürünün taşıma kolaylığı
 • Ürünün korunması
 • Ürünün kolaylıkla saklanması
 • Ürünün kolaylıkla satışa sunulması
 • Firma reklamı
 • Ürün içeriği hakkında tüketiciye bilgi vermek

Ürünlerde kullanılan ambalajlar sayesinde yukarıda yer alan avantajlar firmaya, tüketiciye ve sektöre kazandırılır. Ambalaj tasarım hizmetleri ise ürünlerin ambalajlarının tasarımıyla ilgilenmektedir. Ambalaj tasarımı basite alınacak bir işlem değildir. Eğer ürün için doğru tasarım yapılmazsa ürün zarar görebilir, müşteri aradığı bilgilere ulaşamaz, firmanın ve ürünün reklamı yapılamaz


Kutu ofset baskı ön tasarım için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Ürün içeriğine uygun ambalaj tasarlamak
 • Firma reklamına yer vermek
 • Ürün boyutuna uygun ambalaj tasarlamak
 • Ambalajın ürünü korumasına izin vermek
 • Ürün taşımasını kolaylaştırmak
 • Ürünün muhafaza ömrünü en iyi seviyede tutmak

Kutu ofset baskı ön tasarım  doğrultusunda yukarıda yer alan maddeler göz önünde bulundurulmalı, maddi ve manevi kazanç için ürünlere doğru ambalajlar tasarlanmalıdır. Ambalaj üzerinde uygulanan baskı tekniği önemlidir. Eğer yapılan baskı kaliteli değilse ambalaj üzerinde yer alan yazı ve görseller silinecek, zarar görecektir. Bu nedenle istenilen amaca ulaşılamaz.


Kutu Ofset Baskı Ön Tasarım Nedir?

Kutular farklı alanlarda farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Müşteri, satın aldığı ürünün kutusuna yani ambalajına dikkat etmektedir. İlk izlenim her zaman önemlidir. Ürünlerin muhafaza edilmesi, taşınması ve satışa sunulması için kullanılan kutular aynı zamanda ürünün ambalajıdır. Kutu üzerinde görsellere ve metinlere yer verilir. Firma ve ürün hakkında bilgiler bulunur. Ambalaj tasarım hizmetleri sayesinde kutular tasarlanır. Tasarlanan kutuların özellikleri ise müşteri tarafından belirlenebilir. Farklı boyutlardaki ürünler için uygun hale getirilen kutuların şekli, boyutu, türü değiştirilebilir. Genel olarak üretilen kutu modelleri şu şekildedir;


 • Tam kapaklı kutu
 • Kırlangıç tabanlı kutu
 • Dört noktadan yapıştırmalı kutu

Kutu modelleri böyle devam etmektedir. Kutu kanatlarının birleştirilme yöntemleri kutuların isimlerini etkilemektedir. Aynı zamanda hafif ürünlerde kullanılan kutu ile ağır ürünlerde kullanılan kutu aynı model değildir. Kutularda ofset baskı kullanılmaktadır.

Kutu ofset baskı ön tasarım sayesinde baskı için tasarım hazırlanır. Düz bir baskı yöntemi olan ofset için el yapımı kalıplar ya da fabrikada hazırlanmış kalıplar kullanılabilir. Kutu üzerinde bu baskı tekniğinin kullanılması ise hem daha uygundur hem de kutu üzerinde istenilen kaliteli baskının yapılmasını sağlar. Kutu ofset baskı ön tasarım ile amaca uygun kutu tasarımları hazırlanır. Kutu ve baskı sayesinde firma, müşteriye doğrudan ulaşmış olur ve ürünün kalitesi arttırılır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial