Prototip Numune CNC Kesim

Geri Dön

Prototip Numune CNC Kesim Nedir?

Prototip Numune CNC Kesim

Prototip kesim hizmetleri sanal dünyanın gerçeklere uygulanarak ilk adımın atıldığı hususa denilebilir. Prototip kesim sürecinde bir numune üretim gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilen numune üretim sonucu ortaya çıkan numune ürün birçok açıdan değerlendirilir. Bu değerlendirme unsurlarının içerisinde ürünün estetik açısından ve fonksiyonel açısından değerlendirilmesi bulunmaktadır.


Ürün öncelikle işlevlerini uygun bir şekilde yerine getirip getiremediğine bakılmaktadır. Bununla beraber ürünün beklenen görsel algıda yaratılıp yaratılmadığı ve beklenen işlevine uygun estetik bir görünümünün olup olmadığı değerlendirilmektedir. Aynı zamanda ortaya konan ürün montajlama ve üretim açısından da kontrol edilir.

Ortaya konan ürünün seri üretime geçilebilecek bir ürün olup olmadığı ve montajlamaya uygun bir işlevi olup olmadığı da prototip kesim aşamasında tespit edilir. Prototip üretimin akla gelen en temel faydası seri üretime geçmeden önceki aşamada yardımcı olmasıdır. Seri üretime geçmeden ve kalıplar yapılmadan önce tasarımın bizzat ortaya konularak değerlendirilmesi hususunda prototip kesim yardımcı olmaktadır.


Prototip Numune CNC Kesim de prototip kesim hizmetlerinden birisidir. CNC kesim bilgisayar ile hazırlanan ve belirli bir hat üstüne desen kazınarak ya da bu desene uygun bir şekilde bir düzlem ortaya konarak yapılan kesim işlemidir. Bu kesim süresinde ilgili düzleme ve düzlemin özelliğine göre süreler değişebilmektedir ancak CNC kesimin de amacı basitçe her prototip kesim hizmetinde olduğu gibi ortaya konan ürünün seri üretim aşamasına geçmeden önce birçok yönden denetlenebilirliğinin kolaylaştırılmasıdır.


Prototip Numune CNC Kesim Çalışma Prensibi

CNC kesim lazer sistemiyle çalışmasını gerçekleştirmekte ve kesim işlemi de bu doğrultuda zuhur etmektedir. CNC kesim tekniği genelde hazır teknik resimlerin bir malzemeye oyulması amacı doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Bir düzlem üzerindeki tezgâhta yüksek devirle çalışan kesme ucu, kesilen malzemeleri oymakta ve bu şekilde çeşitli prototipler ortaya çıkmaktadır. CNC kesim makinesinin uçları elmas şeklindedir ve bu doğrultuda kesim işlemi yüksek devirle de çalışmasından kaynaklanarak hızlı ve etkin bir şekilde tamamlanmaktadır. Elmas uç, malzemenin kesim aşamasında aşınmasına ve zarar görmesine de engel olmakta ve kesim işlemi sorumsuz bir şekilde tamamlanmaktadır.


CNC kesim özellikle ahşap malzemelerin kesim için tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ahşabın yüksek ısıya dayanıklı olmamasıdır. Yüksek ısıya dayanıklı olmayan ahşap dışında herhangi bir malzemenin kesiminde de CNC kesim tekniği kullanılmaktadır. Bunun sebebi yüksek ısıya dayanıklı olmayan malzemelerin kesiminde ısının haliyle kullanılamamasından kaynaklı, lazerle etkin bir kesim tekniği kullanılabilmesi yoludur. Prototip Numune CNC Kesim ısıya dayanıklı olmayan malzemelerin yanmasını engellemekte ve kolayca biçimlenmesini sağlamaktadır. Bunun gibi hususlarda çalışan ve prototip kesim sonucu çeşitli numune ürünler ortaya konmasına yardımcı olan CNC kesim sıklıkla tercih edilebilmektedir.


Prototip Numune CNC Kesim Avantajları

Hazırlanan modele uygun bir kesimin etkin bir şekilde yapılabilmesi ve seri üretime çıkarılmadan önce ürünün kalitesinin ve estetiğinin test edilebilmesi CNC kesimle meydana konan ürünler için avantaj sağlamaktadır. Özellikle bu husus doğrultusunda kullanılan prototip kesim hizmetleri arasından ısı dayanıklılığı bulunmayan ürünler için tercih edilen prototip numune CMC kesim firma sahiplerine birçok farklı avantaj doğurmaktadır.


CNC kesimle ahşap ve ısıya dayanıklı olmayan maddelerin kesimi sağlanırken aynı zamanda ölçeklendirme ve kopyalama gibi işlemler de yapılabilmektedir. Örnek olarak bir anahtar kopyalanması işlemleri, CNC kesimle kısa bir sürede avantajlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kesimde farklı açılara yer vermesi ve hassasiyete dayanan birçok ürünün kesiminde de kullanılabilmesi doğrultusunda CNC kesim fazlasıyla avantajlı bir konumda bulunmaktadır.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial