3D Termoform Ürün Tasarım

Geri Dön

3D Termoform Ürün Tasarım Nasıl Yapılır?

3D Termoform Ürün Tasarım

Prototip, herhangi bir ürünün tasarımından sonraki üretilen ilk halidir. Bu nedenle ilk örnek olarak da adlandırılmaktadır. Prototip, farklı sektörlerde tercih edilmektedir. Firma veya kişi, üretmek istediği ve hedef kitlesine ulaştırmak istediği bir ürünün önce tasarımını yaptırmalı ardından da tasarlanan ürünü üretmelidir.

Peki, bu tasarım nasıl yapılmalıdır? İlk örnek için tasarımlar iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlar;


  • Kâğıt üzerinde tasarım
  • Dijital ortamda tasarım

3D termoform ürün tasarım doğrultusunda iki farklı yöntem kullanılabilir. Kâğıt üzerinde yapılan tasarımdan daha çok dijital ortamda yapılan tasarım tercih edilmektedir. Çünkü dijital ortamda 3 boyutlu çizimler yapılmaktadır. 3 boyutlu çizimler sayesinde daha kaliteli tasarımlar yapılırken ürün iyileştirmesi, üründe performans artışı da yapılabilir. 3 boyutlu termoform ürün tasarım ise dijital ortamda uygulanan tasarımın bir modelidir. Termoform, günümüzde plastiklerin işlenmesi ve şekillendirilmesi için yaygın olarak kullanılan yöntemin adıdır.


3 Boyutlu Prototip Hizmetin Kullanım Alanı

Günümüzde farklı sektörlerde ürün üretimi tüm hızıyla devam ediyor. Ürün üretmek kolay bir işlem değildir. Öncelikle ürün için özellikler belirlenmeli, ürünün tasarımı yapılmalıdır. Üç boyutlu prototip hizmetler de ürünlerin tasarımını gerçekleştirmektedir. Prototip doğrultusunda öncelikle ürünün kâğıt üzerinde planı oluşturulur. Ardından ise ürünün dijital ortamda tasarımı yapılır. 3 boyutlu tasarım sayesinde ürün farklı açılardan görülür, değerlendirilir.


Ürün değerlendirilmesinin ardından eğer üründe eksik varsa tamamlanır, değiştirilmesi gereken yerler değiştirilir. Bu çalışma planının kullanıldığı birçok farklı alan vardır. Ürün üretimi yapılan herhangi bir sektörde 3D termoform ürün tasarım gerçekleştirilebilir. Fakat 3 boyutlu tasarım doğrultusunda termoform yönteminin kullanılması için plastik temalı ilk örnek oluşturulmalıdır. Termoform, 3 boyutlu çizimlerin gerçek nesneler haline getirilmesinde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Termoform ile istenilen ilk örnek kolaylıkla elde edilir. 3 boyutlu termoform ürün tasarım sayesinde kaliteli ve doğru ilk örnekler hazırlanır.


3D Termoform Özellikleri Nelerdir?

Üç boyutlu prototip hizmetler kapsamında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemler için öncelikle ihtiyaç duyulan bilgisayar ve bilgisayarda kullanılacak programlardır. Farklı programların kullanıldığı tasarım alanında en yaygın olarak kullanılan teknik termoform oluyor. Termoform sayesinde birçok sektörde kolaylıkla ilk örnek çalışması yapılabiliyor. Yoğun olarak tercih edilen Thermoforming (termoform) yönteminin genel özellikleri şu şekildedir;


  • Plastik işleme ve form verme yöntemlerinin başında gelir.
  • Kalıplar, alüminyumdan yapılmaktadır.
  • Günlük hayatta kullanılan endüstriyel ürünler bu yöntemle hazırlanmaktadır.
  • Farklı teknikleri vardır.
  • Uygun maliyetlidir.
  • İstenilen ölçülerde ilk örnek elde edilir.

3D termoform ürün tasarım doğrultusunda tercih edilen termoform yukarıda yer alan özellikleri taşımaktadır. Termoform yöntemi ile plastiğe belirli bir sıcaklık uygulanır. Isı ile plastik şekillendirilir. Şekillendirme esnasında kullanılan kalıplar alüminyum ile yapılmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntem, plastik işleme ve form verme için oldukça etkilidir.


Alüminyum kalıplar sayesinde ısı hareketi kontrol edilir, plastiğin şekil alması daha kolay hale getirilir. Endüstriyel alanda kullanılan ürünler öncelikle 3 boyutlu termoform ürün tasarım ile hazırlanmakta daha sonra üretilmektedir. Termoform için farklı teknikler kullanılmaktadır. Plastiğin ve ürünün özellikleri doğrultusunda bu teknikler arasından uygun olan teknikle ürün şekillendirmesi yapılır. Tasarımların gerçekleştirilmesinde yani ilk örneğin oluşturulmasında en uygun maliyetli yöntemlerden biridir. Termoform ile hazır hale getirilen ürünlerin ölçüleri değişebilir. Aynı zamanda ilk örnek sayısı da değişebilir. Tasarlanan ürünün piyasaya doğru bir şekilde ulaştırılması için tasarımın eksiksiz yapılması, doğru ürünlerin hazırlanması gerekmektedir. 3 boyutlu termoform sayesinde doğru ürün tasarımları gerçekleştirilmektedir.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial