Rotary Kalıp Kesim Nasıl Yapılır?

Geri Dön

Rotary Kalıp Kesim Nasıl Yapılır

Rotary Kalıp Kesim Nasıl Yapılır?

Ambalaj kesim kalıp hizmetleri etiket, matbaa, conta veya buna benzer birçok imalat sektöründe faaliyet gösteren ve endüstriyel kesimle ilgilenen firmaların yaptıkları hizmetler bütünüdür. Ambalaj kesim hizmeti kullanılarak oluklu, matbaa ve etiket gibi hususların kesimi ve bu sektördeki kullanımı gerçekleştirilmektedir. Kâğıt ve karton malzeme kesiminde kullanılacak olan matbaa kalıpları için özel kesim makineleriyle ön ayıklamalı set kalıpları üretilebilmektedir. Bunun dışında yine etiket veya çıkartma hususunda da polietilen, polipropilen veya termal çıkartmaların tabaka ve otomatik makinelerde bobinlerin kesiminin yapıldığı hassas bıçaklarla da kullanım gerçekleştirilmektedir. Ambalaj kesim hizmeti, özellikle kâğıt ve karton malzemelerin kesilmesi endüstriyel firmalar ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren firmalar açısından önemli yer tutmaktadır.

Özellikle ambalaj kesim kalıplar kullanılacak hususlarda malzemeden ve insan gücünden tasarruf edilerek ortaya koran ürünün daha fazla olması sağlanmalıdır. Bu hususlarda da farklı kesim cihazları kullanılabilmekte ve bu kesim cihazları ambalaj kesim kalıp ortaya koyabilmek adına önemli yer tutabilmektedir. Bu kesim cihazlarından birisi de rotary kesim aletidir.


Rotary kesim aleti çeşitli özellikler barındırmaktadır ve kesimleri sonucunda ortaya bazı kalıplar konmaktadır. Rotary kalıp kesim ise rotary kesim makineleriyle birçok çeşit ekipmanın kesiminde kullanılmaktadır. Bunların başında dalgalı kartonların kesimi gelmektedir. İyi bir taşıyıcı olan ve oluklu mukavva olarak da adlandırılan dalgalı kartonlar baskıda iyi sonuç veren iyi birer taşıyıcıdırlar. Çok hafiftirler, bu sebeple karton ambalajların yerine tercih edilebilmektedirler.


Rotary kesim makineleri de bu dalgalı mukavvaların şekillendirilmesi ve kesiminde hizmet etmektedir. Rotary kesim makinesi aynı zamanda beslemelidir ve kestiği kartonları sayarak palet denilen üst kısma istiflemektedir. Dakikada en az 10 kesimin yapıldığı makine zaman ve insan gücünden tasarruf edilmesine yardım etmektedir.


Rotary Kalıp Kesim Neden Tercih Edilmektedir?

Rotary kesim aleti kâğıt ve karton gibi malzemelerin kesiminde ve oluklu mukavvaların kesilip biçimlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Kesim makineleri iş gücünden tasarruf etmenin yanı sıra zamandan da tasarruf etmekte ve endüstriyel anlamda kesim kalıp hizmeti sağlamak isteyen firmalar için can kurtarıcı olmaktadır. Bu alanda oluklu karton ve benzeri malzemelerde her türlü kesim işlemini yapmada ve şekillendirmede rotary kesim aleti kullanılmaktadır.


Oluklu kartonlar konusunda ağırlıklı olarak sıvamalı kâğıt ve sıvamasız kâğıt olarak iki çeşit kâğıt türü kullanılmaktadır. Gramaj ve çeşide göre de Endüstriyel Kesim olarak biz farklı kalıplar üretmekteyiz. Oluklu karton ve mukavvaların kesiminde kullanılan özel ve süratli Rotary kalıp kesim makineleri yüksek tirajlı işlerde de büyük ölçüde avantaj sağlamakta ve kolaylık yaratmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse rotary kesim aleti kullanılarak yapılan işler özellikle tirajı yüksek olan ölçütler düşünüldüğünde zaman ve iş tasarrufu sağlama adına önemli bir yer tutacaktır.


Rotary Kesim Kalıpları

Oluklu karton ambalajı üreten firmalar, rotary kesim aleti kullanmak durumundadır. Bu hususta da firmalar kullandıkları makine çaplarına uygun düşecek ölçüde, kontra plak üzerine döşenmiş ambalaj kesim kalıp hizmetleri çeşitlerinden birisi olan rotary karton kesim kalıplarını tercih edecektir.


Rotary kalıp kesim hususunda ayıklama sistemi kullanılmakta ve bu ayıklama sistemi sayesinde bu kesim yönteminin avantajları kısmında bahsedildiği gibi iş gücü ve zamandan büyük ölçüde tasarruf edilebilmektedir. Aynı zamanda kesimi gerçekleştirdiğimiz rotary kesim cihazında bıçakların kalınlığı ve milimetresi değiştirilebilmekte ve kesilecek oluklu mukavvaların çapı da bu ölçüde büyütülebilmektedir. Bu sayede kesilecek malzeme 3 katına kadar çıkarılabilmekte ve aynı anda yapılması planlanan iş olarak büyük bir kolaylık sağlanabilmektedir.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial