3D Yazıcı Baskı Hizmetleri

Geri Dön

Üç Boyutlu Prototip Hizmetleri Nedir?

3D Yazıcı Baskı Hizmetleri

3D yazıcı baskı hizmetleri kapsamında baskının 3 boyutlu yapılabilmesi için bilgisayarlardan yardım alınır. Bilgisayarda bulunan dijital dosyalar 3D yazıcı ile fiziksel objelere dönüştürülür. Bilgisayar destekli tasarım sayesinde baskı modelleri geliştirilir ve uygulanır.


Piyasada kullanılan farklı modeller bulunmaktadır. 3D yazıcı baskı için kullanılan bilgisayar destekli tasarım, CAD olarak geçmektedir. CAD, var olan tasarımlar üzerinde değişiklik yaptırabildiği gibi sıfırdan tasarımların yapılmasına da yardımcı olmaktadır. 3 boyutlu yazıcı baskı hizmetleri ile ürün tasarımı gerçekleştirilir. Herhangi bir hizmet doğrultusunda ürün üretimi yapılmadan önce ürünün tasarımı ve çizimi yapılmalıdır. Bu tasarım ve çizim sayesinde üründeki eksikler görülür ve eksiklerin giderilmesi için yeni çalışmalar gerçekleştirilir.


Üretimi yapılacak olan ürünün kullanışlı olması, amaca uygun olması ve ürün tasarımında herhangi bir sorunun olmaması gerekir. CAD ile bilgisayar ortamında tasarım yapılır ve daha sonra özel baskı uygulamalarıyla tasarım, dijital objelere dönüştürülmüş olur.

Prototip, ilk örnek demektir. Herhangi bir ürünün üretilmesinden önce tasarlanması gerekir. Üç boyutlu prototip hizmetler sayesinde üretilecek olan ürünün tasarımı yapılır. Tasarım sırasında dikkat edilmesi gerekenler;


  • Ürünün hangi amaçla kullanılacağının belirlenmesi
  • Üründe istenilen özelliklerin belirlenmesi
  • Tasarım sırasında müşterinin fikir ve görüşlerinin alınması

3 boyutlu ilk örnek çalışması için öncelikle ürünün kullanım amacının doğru belirlenmesi gerekir. Ürün, kullanım amacına ve kullanım alanına uygun özelliklerde tasarlanmalıdır. Müşteri yani ürün sahibi ile görüşülmeli, isteğe uygun tasarımlar gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda tasarımın belirli aşamalarında müşteri ile görüşmeler yapılmalı, müşterinin fikri sorulmalı ve müşteri ile ortak karar alarak tasarıma devam edilmelidir.


3 boyutlu yazıcı baskı hizmetleri sayesinde isteğe ve amaca uygun ürünler tasarlanmakta, üretilmektedir. Bilgisayar ve bilgisayar programları ise bu alanda oldukça önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda 3D yazıcılar da 3D yazıcı baskı hizmetleri için önemlidir.


3D Yazıcı Baskı Hizmeti Neleri Kapsar?

3D yazıcı baskı hizmetleri, sanal ortamda hazırlanmış nesnelerin 3 boyutlu olarak katı bir şekilde dışarıya aktarılmasıdır. Bilgisayarda yüklü programlar sayesinde istenilen tasarım rahatlıkla yapılabilir. Bilgisayarda tasarım için farklı programlar kullanılmaktadır. Herhangi bir ürünün tasarımı yapıldığı gibi tasarımda değişiklikler de gerçekleştirilir. Sıfırdan tasarım yapmak, var olan tasarımda değişiklikler yapmak ya da tasarımın kalıbını kullanarak yeni bir tasarım gerçekleştirmek mümkün. 3D yazıcı baskısı sayesinde bir aparat basabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz bir nesnenin çıktısını alabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcılar çoğu işlemi rahatlıkla gerçekleştirir.


3 boyutlu yazıcı baskı hizmetleri kapsamında kaliteli hizmetin verilmesi için doğru cihazlar kullanılmalıdır. Tasarım programlarını kaldırabilecek, tasarım yaparken kasmayacak bilgisayarlar tercih edilmelidir. Aynı zamanda 3D yazıcıların da kaliteli olması önemlidir. Aksi takdirde istenilen baskı elde edilemez. 3D tasarım için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Bilgisayar ortamında tasarlanan çizimlerin gerçeğe dönüştürülmesi ve katı nesneler haline getirilmesi için farklı materyallerden yardım alınır. Üç boyutlu prototip hizmetleri ile ilgilenen firmalar geniş kapsamlı hizmet vermelidir. Gerçekleştirilen bu çalışmalar istenilen tasarımın modeli oluşturulur ve düşük sayıda model oluşturmak için en uygun yöntemdir. İlk örnek oluşturulurken asıl ürüne doğrudan ulaşmak hedeflenir. Dijital ortamda hazırlanan ve katı nesne haline getirilen çizimlerin son hali asıl üründür. Asıl ürüne güvenli bir şekilde ulaşmak, maddi zarara uğramamak için üç boyutlu çizimler kullanılmaktadır. Ürün her açıdan değerlendirilir ve hazırlanır. İlk örnek çalışmalarında müşterinin isteği üzerine yüksek detaylı, orta detaylı veya düşük detaylı çizimler gerçekleştirilir.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial