Bıçak Kalıp Kesim Nasıl Yapılır?

Geri Dön

Bıçak Kalıp Kesim Nedir?

Bıçak Kalıp Kesim Nasıl Yapılır?

Yüksek kalitede seri üretim yapan firmaların karton, deri, plastik gibi farklı malzemeleri, çeşitli şekillerde ve çoklu kesebilmeleri için özel olarak hazırlanan bıçak kalıp sistemlerine verilen genel ad, metal kesim kalıplarıdır. Bu kalıplar özel ölçülerde, rutubete dayanaklı preslenmiş tahtalardan yapılmaktadır. Preslenmiş tahtalar üzerinde bulunan ve asıl kesme işlemini gerçekleştiren bıçaklar ise çelik şeritlerden imal edilmiştir. Tahtanın rolü sadece taşıyıcılıktır.


Kesim kalıplarının hazırlanması aşaması oldukça önemlidir bu sebeple dikkatlice yapılması gerekmektedir. Teknolojik makineler, teçhizatlar, aletler ve ustalar birleşerek bu kalıplar oluşturulmaktadır. İyi bir kesimin gerçekleşmesi için ön koşul kesim kalıbının tahtasının kesilmesi, bıçak yerlerinin belirlenmesi ve bıçakların belirlenen yerlere sabitlenilmesi aşamalarının özenle gerçekleşmesidir.

Çoklu kesim makinelerinde metal kalıp kullanılması, kesim işlemini hızlandırmakta ve istenilen ölçülerde kesimin gerçekleşmesini sağlamaktadır. Metal yani bıçak kalıp kesim karton ambalaj üretiminde özellikle kullanılmaktadır. Bu kesim metodunun kullanılması karton ambalajın çevreci ve geri dönüştürülebilir olmasından kaynaklanır. Endüstriyel Kesim isimli firmamızda yapılan ambalaj kesim kalıp hizmetleri etiket, matbaa, conta ve birçok imalat sektöründe ve endüstriyel kesim faaliyetlerinde bulunan firmaların üretimlerinde kullanılmaktadır.


Bilgisayar ortamında tasarımı ve çizimi gerçekleştirilen ürünlerin prototip oluşturulup onaylanmasının ardından firma olarak bizler bıçak kalıp kesim aşamasına geçmekteyiz. İstenilen adetler doğrultusunda hazırlanan kesim kalıpları sayesinde, hem daha profesyonel bir kesim gerçekleştirilerek hata payı düşmekte hem de toplam üretim maliyeti asgari düzeyde kalmaktadır.


Bıçak Kalıp Kesim İçin Aşamalar Nelerdir?

İmalat sektöründe ve endüstriyel faaliyetler içerisinde bulunan firmalardan müşterilerinin taleplerini karşılamak üzere firmamız, kalıp kesim hizmeti vermektedir. Bu hizmetin planlanması ve gerçekleştirilmesinde şu aşamalardan geçilir;


  • Müşterilerimizin istekleri dinlenmekte ve bu isteklerin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlayacak bir planlama gerçekleştirilmektedir.
  • Kesimi gerçekleştirilecek malzemeye ve bu malzemenin kalınlığına göre bir kalıp oluşturulmaktadır. Üretim sayısının fazla olduğu siparişler için kalıp oluşturulması hem hız hem de ortaya koyulan ilk ürün ve son ürün arasında fark oluşmaması açısından oldukça önemlidir.
  • Bilgisayarlı ortamda tasarım ve çizim gerçekleştirilmesinin hemen ardından bir prototip ortaya koyulacak ve bu prototip üzerinde eksiklikler yanlışlar değerlendirilerek seri üretim sonucunda beklentiyi fazlasıyla karşılayan ürünlerin ortaya konması sağlanacaktır.
  • Seri üretime geçilmeden önce oluşturulan kalıplara, kesimi gerçekleştirecek özelliklere sahip bıçaklar yerleştirilecektir. Ambalaj kalıp kesim hizmetleri için oluşturulan kalıpların makineler ile uyumlu olması da oldukça önemlidir.
  • İstenen sayıda ürünün kalıplar ile kesimi gerçekleştirildikten sonra müşterilere teslimatı gerçekleştirilmektedir.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial