Banyo Sünger Kesim İşlemi

Geri Dön

Çeşitli kimyasalların bir araya gelmesi ve uygun koşullar altında karışması sağlanarak reaksiyon elde edilir. Bu reaksiyon sonucunda oluşan madde farklı kalıplara dökülerek buralarda en az 48 saat bekletilir. Bu süre sonucunda sünger üretimi elde edilmiş olmaktadır. Üretilmiş olan bu süngerler endüstriyel olarak banyo sünger kesim sayesinde ev ve temizlik alanları da dahil olmak üzere birçok alanlarda kullanıma sunulur. Talep ve ihtiyaçlarla doğru orantılı olarak farklı renklerde ve farklı kalınlıklarda istenilen kullanım amacına yönelik olarak üretimler yapılabilmektedir.

banyo sünger kesim
banyo sünger kesim

Bu üretimler sonucunda poliüretan süngerler elde edilmiş olmaktadır. Bu tip süngerler diğer çeşitlerine göre daha elastik ve daha ekonomik olmaktadırlar. Bu tür süngerlerin yoğunlukları metreküp cinsinden ölçülebilmektedir. Süngerlerin dayanaklıklarını ise sahip oldukları yoğunlukları belirlemektedir. Yoğunluğu fazla olan süngerler ise elastik yapısı dahil birçok özelliklerini deforme olmadan uzun süre korurlar.

Banyo Sünger Kesim

 • Ana maddesi latex olmasına rağmen taleplerin bu hammadde ile karşılanmasının zorluğu nedeniyle daha hafif ve esnek bir yapıya sahip olan poliüretan madde sünger üretiminin ana hammaddesini oluşturmaktadır.
 • Bu madde hava geçirgenliğini sağlayacak açık hücreleri sayesinde temizlik alanı dahil birçok alanda vazgeçilmez olmuştur.
 • Kalıplara dökülerek üretilmiş olan süngerler daha sonra plakalardan özel sünger kesim parçalarının elde edilmesi sağlanır.

Banyo Sünger Kesim Nedir ve Nerede Kullanılır?

Farklı aşamalardan geçerek ürün elde edilir. Bu aşamalarda öncelikle elde edilecek ürünün hangi amaçla ve nerelerde kullanılacağının tespiti önem taşımaktadır. Her ürün farklı özelliklere sahip olacağı için ihtiyaç duyulan alana ilişkin olarak tercih yapılmalıdır. Bu tercihi yaparken dansite yani yoğunluk, adet, kalite ve renk önem taşımaktadır. Tüm bu işlemler sonrası istenmesi durumunda markanın görünmesi için veya başka nedenlerden dolayı da baskı uygulaması yapılabilmektedir.

 • Poliüretan hammadden üretilmiş olan süngerler dansite(yoğunluk) kg/m3 cinsinden ölçümü yapılarak yoğunluğu tespit edilmektedir. Banyo sünger kesim sayesinde yoğunluğu tespit edilen ve ona göre de dayanıklılığı ile destek gücü belirlenmiş olan süngerler kullanım alanlarına göre üretimi sağlanmış olmaktadır.
 • Ev ve temizlik alanlarında özellikle bulaşık süngerlerinin üretimi dahil olarak temizlik aşamasında istenilen yoğunlukta üretimi sağlanabilmektedir. Bulaşık süngerlerinin yoğunluğunun fazla olarak üretilmesi dayanıklılığını da arttırmaktadır.
 • Mobilya sektörü olarak genellikle yatak, koltuk içi ve kenarı gibi yerlerde kullanımın yanı sıra özel dekorasyonlar için de aranan bir üründür.
 • Ekonomik yatak üretimi aşamasında genellikle sarı ve gri renklerin seçildiği yatak üretiminde kullanılmaktadır.
 • Özellikle inşaat sektöründe yalıtım ve kaplama amaçlı olarak kullanımın ile beraber çalışanların yataklarının üretiminde de kullanılmaktadır.
 • Otomotiv sektörünün farklı alanlarında özellikle koltuk arkası izolasyonunda ve paspas altı ile kapı panelleri arası için kullanılmaktadır.
 • Ayrıca ambalaj sektöründe ve özellikle taşınan ürünlerin zarar görmemesi için kullanılmaktadır.

Banyo Sünger Kesim Malzeme Detayları

 • Banyo sünger kesim, poliüretan sünger sahip olduğu hafiflik, dayanıklılık ve hava hücrelerinin bulunması gibi birçok avantaj sunmaktadır. Bu avantajlardan dolayı ürünün doğru kullanımı ve amacına uygun olarak üretim önem taşımaktadır.
 • Önemli bir husus ise üretimi yapılan süngerin her bir bölgesinin eşit özelliklerde ve kalitede olmasıdır. Aksi durumda belli bir parti ürünün dayanıklılığı daha az olabilir ve bu durum üretici ile tüketici arasında ciddi sorunları oluşturabilir.
 • Tüm bu süreç belirli aşamalardan geçerek son bulmaktadır. Bu aşamalar poliüretan maddenin kalıplara dökülmesi, en az 48 saat beklenmesi, seri kesim ile istenilen boyutların sağlanması, baskı, bantlama ve montaj yapılarak son bulmaktadır.
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial