Renkli Keçe

Renkli keçe çeşitleri bilinen en eski tekstil ürünlerinden birisi olan keçenin farklı renklerde üretilmiş halleridir. Keçe koyun, keçi, deve, tavşan, lama gibi çeşitli hayvanların yünlerinin sabun, ısı ve suyla birlikte alkali bir ortamda liflerin birbiri içine girmesiyle oluşturulur. İlk olarak ne zaman, nerede üretilip kullanılmaya başlandığı tam olarak bilinmemekle birlikte göçebe yaşamında en temel malzemelerden birisidir. Çadırlarda, kıyafetlerde, minderlerde, yataklarda, kilimlerde ve daha birçok farklı eşyada karşımıza çıkan keçe, günümüzde de pek çok alanda tercih edilmeye devam etmektedir.

Keçenin üretimi oldukça muazzamdır. Elyaflar dokunulmadan bir araya getirilip yoğunlaştırılmakta, birbirine bastırılarak keçe elde edilmektedir. Doğal ya da sentetik elyaftan yapılmış çeşitleri günümüzde mevcuttur. Doğal yün keçeler elyafların sürtünmesiyle ve suyla yağlanmasıyla elde edilir. Doksan derecelik bir açıyla hareket ettirilerek sürtündükçe yünler birbiri içine geçerek kalıba dönüşür. Sürekli olarak su yardımıyla lifler ileri geri hareket ettirilerek lif kümeleri aktif hale getirilir. Geçmişte özellikle çadırların tepelerinde kullanılan doğal keçeler yağmur ve kara maruz kaldığında gözeneklerini kapatarak suyu geçirmezler. Güneşli havalarda da gözenekler açılarak ortamın hava almasını, ferah bir ortam oluşmasını sağlarlar.

Renkli keçe çeşitlerinden ilki sentetik kumaş keçedir. Sentetik kumaş keçeler yünlerin sıkıştırılmasıyla elde edilmekte olup özellikle iğne ile dikilerek hazırlanan süsleme ürünlerinde öne çıkmaktadır. 1 mm, 2 mm, 3 mm gibi farklı kalınlıklarda olup ince ve kalın keçeler olarak sınıflandırılabilmektedir. 3 mm ve üzeri kalınlıktakilere elle şekil vermek zor olup daha çok zemin için kullanılmaktadır. Farklı yumuşaklıklarda olabilmektedir.

Renkli Keçe Kullanım Alanları

Keçeler günümüzde çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Giyişi ve çadırlarda, müzik aletlerinde, ev yapımında, modada ve daha başka alanlarda keçeler karşımıza çıkmaktadır. Ancak renkli keçe çeşitleri günümüzde en fazla hobi alanında ve tekstil alanında tercih edilmektedir. İnce ve yumuşak formlarıyla kolayca şekil verilebilen renkli keçeler süs eşyaları yapılabilmektedir. Kitap, defter kaplıkları yapılabilmektedir. Çocuklar için ilk kitabım etkinlikleri düzenlenebilmektedir. Kolay şekillendirilip kesilebilmesi sayesinde çocuklar etkinlik malzemesi olarak tercih edebilmektedir.

Renkli keçe çeşitleri rengarenk görüntüleriyle her tarza ve zevke hitap etmektedir. Rengarenk şapkalar, süslemeler ve motifler elde edilebilmektedir. Firmamız istenen renkte, ende, boyda ve kalınlıkta renkli keçe çalışmaları yapmakta, en kısa sürede istediğiniz ürünleri en kaliteli şekilde hazırlamaktadır.

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial