Nonwoven Kesim İşlemleri

Nonwoven tekstiller, dokuma ve örme olmayan, özel kullanımlar için imal edilen ve kullanım süresine göre maliyeti çok düşük olan teknik tekstil ürünleridir.

Nonwoven Kesim Nedir?

Sıvı çekici, sıvı itici, esnek, sağlam, yumuşak, gergin, yanmayı geciktirici, filtre edici, antibakteriyel özellikleri olabilir. Nonwoven tekstillerde, ana hammadde elyaftır. Elyaf doğal veya sentetik olarak ikiye ayrılır. Kullanımda ise devamsız elyaf veya devamlı elyaf (filament) olarak kullanılabilir. Nonwoven yüzey; kesikli veya filament halde, doğal ya da yapay liflerden oluşturulmuş, kâğıdı kapsam dışına alan, ipliğe dönüştürülmemiş ve bir çok bağlama tekniklerinin herhangi birisi ile bağlanmış kumaş olarak da tanımlanabilir.

Kâğıt ile nonwoven yüzey arasındaki farkı anlamak için malzemenin tanımlanması gerekir. Nonwoven kesim malzeme aşağıdaki özelliklere sahipse nonwoven yüzey olarak tanımlanabilir. Bu tanım EDANA (European Disposables and Nonwovens Association-Avrupa Tek Kullanımlık Ürünler ve Dokunmamış Yüzeyler Birliği) ve INDA (The Association of the Nonwovens Fabrics Industry- Nonwoven Kumaş Endüstrisi Birliği) tarafından yapılmıştır.

Uygulama Alanları

Nonwoven kesim tekstiller, örme ve dokumadan farklı olarak tek kullanımlık ve uzun süreli kullanımlık olmak üzere iki farklı amaç için üretilmektedir. Tek kullanımlık olanlar hijyen, ıslak mendiller, tıbbi/cerrahi, hava filtrasyonunda, tek kullanımlık giysi alanlarında kullanılırken, uzun süreli kullanım tela, döşeme ve yatak, ayakkabı ve deri, kaplama/lamine, yer kaplamaları/halı tabanı, bina inşaatında, jeotekstillerde/inşaat mühendisliğinde, otomotivde, elektronik bileşenlerde ve tarımda kullanılmaktadır.

Nonwoven kesim

 Nonwoven Kesim  Kullanım Alanları

JeotekstilAsfalt, drenaj, baraj, havuz, akarsu bentleri, golf tenis kortları, suni çim, erozyon kontrol
GiyimAstar, elbise izolasyonu, ayakkabı ve çanta, eldiven
SağlıkCerrahi maske, ameliyat elbiseleri, ayakkabı, elbise, ortopedik ped, steril paketleme, elektrom, bandaj, kan ve diyaliz makinelerinde
İnşaatÇatı kaplama, izolasyonu, boru izolasyon, tren yolu yatakları stabilizasyonu, kanal ve rezervuar iç koruması
HijyenÇocuk bezi, kozmetik ürünler ve temizleyiciler
Endüstriyel ve AskeriFiltre, askeri elb., kablo izolasyonu, laboratuar elb., zımpara ve parlatma malz., uyku tulumu, suni deri, muşamba
EvIslak ve kuru temizlik, peçete, masa örtüsü, çay kahve poşeti, yatak örtüsü, klozet aksesuarları, pencere gölgelikleri
Ev MobilyaKaplama, yatak kaplama, duvar kaplama, mobilya arkaları, halı
Ofis OkulKitap kaplama, disk koruyucu, zarf, etiket, havlu, promosyon ürünleri
AmbalajMedikal steril paketler, floppy disk paketleri
Tarım BahçeÜrün üstlerini kapatma, çim koruma kök sarma, fidanlık kaplama
OtomotivZemin ve iç kaplama, hava ve yağ filtreleri, döşeme, bagaj astarı

Nonwoven kesim

Nonwoven kesim

Uygulanan Malzemeler

  • Polyester Nonwoven kesim
  • Polipropilen Nonwoven kesim
  • Yün Keçe Nonwoven kesim
  • Kırpıntı Keçe

Resimler: Otomotiv nonwoven kesim projeleri kullanım alanları

Koton keçe nonwoven, genel olarak kırpıntı, recycle nonwoven ürünlerin harmanlanarak tekrardan birleştirilmesi ile oluşan bir üründür ve kapı panallerinde izalasyon malzemesi olarak kullanılır. Tek dezavantajı düşük gramajlarda üretilmemesidir ve teknik spekleri bu yüzden de sınırlıdır ve her lot aynı şekilde spek karşılamayabilir. Fiyatı son derece uygundur.

Ayrıca mobilya altlarında kullanılan geri dönüşüm malzemeler ile üretilen koton keçe dediğimiz kırpıntı malzeme de düşük fiyat garantisi ve tekrar kullanımının getirmiş olduğu avantaj ile fazlaca bir kullanım alanı bulunmaktadır. Bu keçelerin yüksek gramaj ve sert olanları cami halı altlarında destek elemanı olarak işlev görmektedirler.

PP spunbond telalar otomotiv’de bir çok yerde kullanılabilir. Homojen dağılım, kolay üretim, hafiflik ve laminasyona uygunluk avantajlarıdır ve bu sayede sünger kullanılan ve süngerin kapatılması istenen hemen her yerde kullanılır. Gerek araç alet çantası dışında, gerek tavan dış kaplama, gerek koltuk kılıfının altında gerekse de halı altlarında. Ayrıca ıslak mendillerin üretilmesinde, eczane çantaları, tek kullanımlık önlükler, ameliyat çarşafları ve önlükleri, kumaş üstü laminasyonlar, evlerde görülen hurç’lar, nonwoven kesim prosesleri ile üretilir.

Otomotiv keçesi

Uygulanan İşlemler

  • Seri Kesim
  • Baskı
  • Bantlama
  • Montaj

Endüstriyel Kesim olarak, müşteri isteği doğrultusunda kullanılan malzemeyi belirleyerek, gerekli çizim ve ölçülerde proje başlangıcında ilk numune onayından bitimine kadar kişiye özel nonwoven kesim ürünleri sunmaktayız.

26 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial