Kontraplak Sandık

Kontraplak Sandık

Kontraplak sandık sağlamış olduğu avantajlar sebebiyle oldukça fazla alanda kullanılmaktadır. Bu sandıkların ilgili sektörlerde öne çıkmasının en temel nedeni kullanılan malzemedir. Kontraplak kullanışlı ve sağlam bir malzeme olduğu için ortaya çıkan sandıklar da dayanıklı, sağlam, uzun ömürlü ve kullanışlı olmaktadır. Diğer sandık türleriyle mukayese edildiğinde özellikle daha hafiftirler ve taşınmalarının daha kolaydır. Yapımında birden çok ağaç türünün kullanılabilmesi kontraplak sandık imalatı sonucu farklı özelliklerde sandıkların ortaya çıkmasına imkân vermektedir. Özellikle de kavak, kayın, çam ağaçları kontraplak sandık yapımında en fazla tercih edilenler olmaktadır.

Kontraplak Sandık Nedir ve Nerede Kullanılır?

 • Kontraplak ambalaj sandığı çeşitli ağaçlar kullanılarak üretilen sandıklardır. Ahşap tahtalarla güçlendirilen kontraplak sandıklar güçlü ve dayanıklı olma özellikleriyle öne çıkmaktadırlar.
 • Farklı boyutlarda ve ağırlıklarda kontraplak sandık imalatı yapılabilmekte, böylece her ne için, her nerede kullanılacaksa ona uygun ürünler elde edilmektedir.
 • Kontraplak sandıklar rutubete karşı son derece dayanıklıdır. Korozyona karşı sağlam ve güçlü durabilir. Bu nedenle birçok farklı sektördeki taşıma, muhafaza, depolama gibi ihtiyaçlara karşılık verir.
 • Özellikle gemilerle gerçekleştirilen nakliye işlemlerinde kontraplak sandıklar en eski dönemlerden beri kullanılmaktadır. Denizaşırı ülkelere gerçekleştirilen ihracatlarda ürünlerin taşınması ve muhafazası kontraplak sandıklarla mümkün olmakta, mallar yerlerine sağlam şekilde ulaştırılabilmektedir.
 • Ahşap sandık kontraplak sandık gibi farklı isimlendirmelerle adlandırılabilen bu ürünler havacılık sektöründe, savunma sanayiinde, oto parça sektöründe, ambalaj sektöründe, taşıma, nakliye, sevkiyat sektörlerinde, sebze, meyve sektöründe ve çok daha fazla alanda kullanılmaktadır.

Kontraplak Sandık Uygulama Alanları

 • Sandık imalatçıları tarafından üretilen sandıklar çok fazla alanda uygulanmaktadır. Dekoratif ve saklama amaçlı kullanımlarında hiçbir sınır yoktur. Doğal olmaları nedeniyle son derece şık bir görünüme sahip olan ürünler evlerde, ofislerde ve diğer yaşam alanlarında dekoratif ürünler olarak uygulanabilir.
 • Ambalaj sektöründe uzun yıllardan beri kontraplak sandıklar kullanılmaktadır. Sektörde daha başka malzemelerden yapılan ambalaj ürünleri de olsa kontraplak sandıkları hiçbir zaman önemini kaybetmemektedir.
 • İhracat sandığı olarak da isimlendirilen bu sandıklar gerek yurtiçi gerekse yurtdışı nakliyelerinde, lojistiklerinde ve taşımacılıklarında çok fazla kullanılmaktadır. İnsanlar hiçbir zaman kargolarının, satın aldıkları ürünlerin hasarlı ya da kırık şekilde kendilerine gelmesini istemezler. Eğer şirketler buna dikkat etmezlerse şikayetler artar ve marka imajı zarar görür. Firmalar da buna mahal vermemek amacıyla taşıma süreçlerinde dayanıklı malzemeler kullanılırlar. Kontraplak sandıkda bunlardan birisidir.
 • Kontraplak sandık havacılıksektörünün de en çok tercih ettiği ambalaj ürünlerindendir. Havacılıkta taşınan ürünler daha pahalı ve daha hassas parçalardır. En ufak bir zarar dahi şirketlere büyük maddi, manevi kayıplar yaşatabilir. Kontraplak sandıklar havacılık sektöründe değerli parçaların daha verimli taşınmasını sağlar ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında kullanılır.
 • Kontraplak sandıklar savunma sanayiinde hem saklama hem de taşıma amacıyla kullanılmaktadır. Savunma sanayiindeki parçalar hem değerli hem ağır hem de hassas oldukları için güvenli şekilde taşınmalıdırlar. Kontraplak sandıklar bütün bu gereksinimleri aynı anda karşılamayı başarmaktadırlar.
 • Otomotiv sektöründe yedek parçalar apayrı bir öneme sahiptir. Kimi zaman bir yedek parçanın dünyanın öbür ucuna gönderilmesi gerekebilir. Kullanılan bu parçaların çarpmalara, düşmelere maruz kalması sorun yaratabilir ve kontraplak sandıklar gerekli mukavemeti sağlar.

Kontraplak Sandık Malzeme Detayları

 • Kontraplak sandıklar doğal malzemelerden yapılmakta, bu sayede bütün doğallıklarını kullanım alanlarına taşımaktadırlar.
 • Kontraplak sandıklar diğer ambalaj ürünlerine nazaran hafiftir. Böylece artı yük bindirmezler.
 • Katlanır sandık fiyat olarak da diğer ambalaj malzemelerine göre daha ekonomiktir.
 • Kontraplak fiyat farklılıkları ürünlerin ölçülerine, içeriklerine, tasarımlarına göre değişebilir.
25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial