Koli İçi Köpük

Koli İçi Köpük

Koli İçi Köpük termoplastik bir üründür. Termoplastik, ısıtıldığında yumuşayan fakat soğutulduğu zaman eski halini alan plastik grubuna verilen isimdir. Köpükler de bu gruba dahildir. Kullanıldığı alanı yani koli içi koruma özelliğine sahiptir. Endüstride pek çok alanda kullanılmaktadır. Kullanım amacı ise ambalajlama ve taşıma esnasında oluşabilecek kırılma, aşınma, çatlama veya hasar görme gibi zararları önlemektir.

Farklı özelliklerde ve şekillerde üretilmesinin sebebi üretiminde kullanılan malzemenin cinsine ve boyutuna göre değişmektedir. Koli içi köpük ile ürün kutu içerisinde şık bir görünüm kazanmış olur. Köpüğün maliyetinin düşük olması, neme karşı dayanıklı olması ve kutu içerisindeki ürünü koruması avantajlardan bazılarıdır. Köpük, sağladığı bu avantajlar sayesinde pek çok alanda yoğun ilgi ile tercih edilmektedir. Tercih edildiği alanlar arasında mutfak malzemelerinin üretimi, kişisel bakım ürünlerinin üretimi, hediyelik eşya sektörü gibi sayısız isim bulunmaktadır.

Koli İçi Köpük Hangi Amaçla Kullanılır ve Önemi Nedir?

Paketleme içerisindeki ürünü herhangi bir hasardan önlemek amacıyla koli içi köpük kullanılmaktadır. Maliyeti yüksek ürünlerde, kırılma ihtimali olan ürünlerde kısacası herhangi bir sarsıntı veya darbe sonucunda zarar görmesi muhtemel ürünlerde koruma amaçlı köpükler kullanılmaktadır. Bu ürünler 3 – 4 cm boyutlarında veya 1 – 2 ml kalınlıklarda üretilmektedir. Kullanım alanına göre küçük küpler halinde ya da kağıt gibi düz bir yapıda kullanılmaktadır. Küp halinde kullanılacak olan köpükler, kutu içerisini dolduracak şekilde yerleştirilir. Ürün ve kutu arasındaki boşlukları dolduran köpükler, kutu içerisindeki ürünü koruma görevi görür.

Kağıt halinde düz olarak kullanılan köpük ise kutu içerisindeki ürünü sararak her ihtimale karşı korur. Ürün, oldukça hafiftir. Aynı zamanda nem ve su tutmaz. Koli içi dolgu köpüğü beyaz ya da antrasit olabilir. Köpük, koli içerisindeki ürüne herhangi bir zarar vermez, ürünü çizmez veya basınç uygulamaz. İhtiyaç doğrultusunda köpükler tekrar tekrar kullanılabilirdir. Peki, bu özelliklerdeki köpüklerin kullanım için önemi nedir? İhtiyaç doğrultusunda tercih edilecek köpük ile koli içerisindeki ürün koruma altına alınırken aynı zamanda ürünü ulaştırmak istediğiniz insanlar da etkilenmiş olur. Bu köpükler sayesinde ürüne verilen değer, paketlemede gösterilen özen doğrudan karşı tarafa iletilmiş olur.

Koli İçi Köpük Özelikleri ve Köpüğün Kullanım Alanları

Köpükte Eva, polietilen ve sünger kullanılmaktadır. Esnek yapıya sahip köpük sayesinde koli içerisindeki ürün dış etkenlerden daha iti korunmaktadır. Kullanım alanları arasında en çok gri ve beyaz renkler tercih edilmektedir. Genellikle üç boyutta üretilmektedir. Bunlar 2,5 cm x 2,5 cm, 2,5 cm x 4 cm, 4 cm x 4 cm olarak ayarlanmıştır. Fakat bu ölçüler dışında istenilen boyutlara göre de üretimi sağlanmaktadır. Farklı boyutlarda ve özelliklerde üretilirken ihtiyaç duyulan kullanım alanı için köpük maddesi, ölçüleri, miktarı ve rengi belirlenmektedir. Köpük kullanımı sayesinde koli içerisindeki ürünün fazla ısınması veya soğuması önlenmiş olunur. Yani köpük kullanımı koli içerisinde ısı kontrolü de sağlamaktadır. Koli içi köpük kullanımı ile ısı kontrolü sağlanmak isteniliyorsa beyaz renkli köpük kullanılmalıdır. Peki, köpüğün kullanım alanları arasında neler vardır?

  • Cam gibi kırılması ve zarar görmesi kolay ürünlerin korunması için 1 – 2 ml kalınlıktaki köpükler kullanılmaktadır. 
  • Pahalı ürünlerin ambalajlamasında kullanılmaktadır. 
  • Malzeme veya takım çantası gibi ürünleri koruma amaçlı kullanılmaktadır. 
  • Elektrikli aletlerin ve yedek parçalarının güvenilir bir şekilde ulaştırılması için kullanılır. 

Yukarıda yer alan alanlarla birlikte hırdavat sektöründe de kullanılmaktadır. Metal parçaların birbirine değmesi sonucunda parçaların zarar görmemesi adına kullanılmaktadır. Promosyon ve kozmetik sektöründe de kullanılan köpükler, müşteri için şık bir görünüm oluştururken ürünlerinde daha sağlıklı ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

26 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial