Egzersiz – Fitness – Pilates – Yoga – Minderi Matı

Egzersiz – Fitness – Pilates – Yoga – Minderi Matı

Matlar, egzersiz esnasında hareketlerin kısıtlanmadan özgürce yapılabilmesi için destek amaçlı kullanılan ürünlerdir. Sert zemin üzerinde yapılması zorunlu olan tüm egzersizler için, vücutta koruma etkisi sağlayan matlar rahatlıkla kullanılabilir.

Egzersiz minderi matı; kayma, sakatlanma ve olası darbelere karşı vücudu koruyucu bariyer görevi sağlamaktadır. Bu sayede egzersizler çok daha rahat ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Her matın amacı birbirinden farklı olmaktadır. Yoga, pilates, fitness gibi spor dalları için farklı matlar önerilmektedir. Hangi matın yapacağınız spor türüne uygun olduğunu anlamak için, mat modellerinin özelliklerini bilmek gerekmektedir. Yapacağınız spor türü için uygun bir mat tercih etmediğiniz takdirde, hem mattan verim alamayabilirsiniz, hem de sakatlanma ve yaralanma riskiniz artabilir.

Mat Modelleri Nelerdir?

 • Fitness Minderi Matı: Fitness matları kalın ve geniş olan matlardır. Genellikle 2-3 cm kalınlığında ve 1.5 m uzunluğundadır. Genel egzersiz esnasında destek görevi görür. Belirli bir seviyeye dek olan darbelerin şokunu emer. Çoğunlukla kapalı hücreli PVC’den yapılan Fitness Minderi Matı, kolay temizlenebilme özelliğine sahiptir. Fitness matının 2,5 ile 5 cm arasında olan profesyonel versiyonu da mevcuttur. Bu mat; diz, ayak bileği, boyun ya da omurgaya hasar verebilecek her türlü şokun etkisini yok edecek kadar kalın bir yapıya sahiptir.
 • Pilates Minderi Matı: Pilates matları, yoga matlarına benzemektedir. Ancak yoga matına göre daha uzun ve orta kalınlıkta bir yapısı vardır. Hareketler arası geçiş esnasında vücut ve eklemleri korur. Taban kısmı pürüzsüzdür. Temizlikleri kolaydır.
 • Yoga Minderi Matı: Bu matların en önemli özelliği ince olmasıdır. Yoga Minderi Matı, daha düşük etkili egzersizler için tasarlanmış bir mat modelidir. Pilates matlarına göre oldukça ince bir yapısı vardır. Kalınlıkları 3 mm ile 6 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Hafif ve ince yapısı sayesinde kolayca taşınabilmektedir. Kapalı hücreli PVC, pamuk ya da kauçuk gibi malzemelerden üretilmektedir. Tabanları yapışkan özelliktedir. Bu özelliği sayesinde sert zemin yüzeylerine sıkıca tutunmaktadır. Kayma, yaralanma gibi durumları engellemek üzere tasarlanmıştır. Temizlikleri oldukça pratiktir.
 • Kamp Minderi Matı: Bu mat çeşidi, zeminin soğukluğundan vücudu koruyan önemli bir malzemedir. Zemin ile vücut arasında stabil bir hava katmanı oluşturur. Zeminin sertliğinden ve rahatsızlığından da koruyarak bir tampon görevi görür.

Yukarıda sıralandığı üzere, pek çok mat modeli mevcuttur. Bu mat modellerinin her birinin farklı farklı özelliği olduğu için, yapılan aktiviteye göre mat seçimi yapılması önemlidir.

Matların Genel Özellikleri

 • Matlar, destek alabilmek için kullanılan zemin ürünleridir.
 • Zeminin kişiyi olumsuz etkilemesini engeller.
 • Matlardan yeterli verimi alabilmek için, yapılacak antrenmana göre uygun bir mat seçimi yapılmalıdır.
 • Matlar, olası darbelere karşı vücudu korur.
 • Üzerinde yapılacak hareketler için kolaylık sağlar.
 • Temizlikleri kolaydır.
 • Boyları genelde 1.5 m olmaktadır. Ancak isteğe göre boyları ayarlanabilmektedir.
 • Mat çeşitleri; PVC, geri dönüşümlü kauçuk, organik, doğal pamuktur. Her bir çeşit, farklı bir sünger seviyesi sağlamaktadır.

Boy uzunluğunuz, yapacağınız spor dalı, taşınabilirlik, spor esnasında ayakkabı kullanımı, alerji durumu gibi kriterler göz önünde bulundurularak uygun bir mat tercihi yapılması en doğru adımdır. Örneğin; evde değil spor salonunda spor yapılacak ise hafif bir mat tercih edilebilir. Boyunuz daha uzun ise, boyunuza göre bir ölçüde mat tercih edilebilir.

Biz, Endüstriyel Kesim olarak, farklı ebat ve ölçülerde kişiye özel olarak üretim s

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial