Astel Koli Bandı Çeşitleri

Astel koli bandı hemen her yerde karşımıza çıkan, bir tür ambalajlama ve yapıştırma ürünüdür. Kırtasiye tipi bantlara nazaran koli bantları çok daha dayanıklı, çok daha kuvvetli yapıştırıcı özelliğine sahiptir. Kolay kolay kopmazlar ve kolay sökülmezler. Bu özellikleri de koli bandının ambalajlama alanında vazgeçilmez bir ürün olmasını sağlar.

Koli bantları hot melt tutkal teknolojisiyle üretilmekte olup kuvvetli yapışma özelliği vardır. Şeffaf, kahverengi, beyaz ya da daha başka renklerde üretilebilir. Altı renge kadar koli bandı üretimi yapılabildiği için kullanım alanına ve kullanım tercihine göre renk seçenekleri değerlendirilebilir. Üstelik seçenekler sadece renkte değildir. 16 ila 150 mm arasında istenen enlerde koli bandı dilimlemesi yapılabildiğinden farklı en seçenekleri mevcuttur. 1380 m ile 6000 m uzunluklarda Jumbo bobin olarak temin edilebilir.

Koli bantları baskılı ya da baskısız olarak tercih edilebilir. Gelişen teknoloji sayesinde artık kol bantlarına istenen baskılar yapılabilmekte, böylece kurumsal kimlik bantlara işlenerek birer reklam aracına da dönüştürülebilmektedir. Ambalajların ayırt edilmesi de bu yönüyle kolaylaşmaktadır.

Koli Bandı Çeşitleri

Koli antları işlevsel ürünler olduğu için tercih edilirken birtakım unsurlar dikkate alınır. Bunların başında bandı güçlü koli bandı arayışı gelir. Bandının güçlü olması üretim kalitesiyle ve bant çeşidiyle doğrudan alakalı olup sevkiyatlarınızda sorun yaşamamanız adına doğru koli bandını seçmeniz büyük önem arz eder.

Koli bandı üretiminde farklı yapıştırıcı türleri kullanılır. Bunlar kauçuk, butil, akrilik ve silikondur. Başlıca koli bandı çeşitleri şunlardır:

  • Akrilik bant: Bu bantlar akrilik yapıştırıcıdan üretilirler. Su ya da solvent maddesi bazlıdırlar. Akrilik doğal bir yapıştırıcı olup üretim sürecinde farklı kimyasallar içermesi gerekmez. İyi yapışır, kolay kesilir ve güçlü tutunur. Termal ve ultraviole bozulmalara karşı dayanıklıdır. Hızlı yapışsa da elle koparmak son derece zordur. Bu nedenle daha çok kesme makinesi kullanılır. Plastik, naylon gibi yüzeylerde çok iyi tutunur.
  • Solvent bant: Bu tür koli bantları bir çözücü yardımıyla inceltilen reçinenin film üzerine sürülmesiyle elde edilir. Özellikle soğuk zincir ürünlerinin ambalajlanmasında bu tür bantlar çok uygundur. Yüksek yapışma gücüne sahip ürünler geri dönüştürülebilir ürünlerde de tercih edilir. Düşük sıcaklıklara dayanıklı olan akrilik bantlar kışa ve soğuğa dayanıklıdır. 3-4 yıl raf ömrü olup soğuk hava depolarında dahi çok rahat kullanılır.
  • Hot melt bant: Bu tür bantlar solvent malzeme içermez. Sıcak eriyik tutkal teknolojisiyle üretilir. Farklı en genişliklerinde ve farklı uzunluklarda rahatlıkla üretilebilir. 50-60 dereceye kadar dayanıklılıkları vardır. Yüksek yapışma özelliği bulunan hot melt bantlar 3-4 yıl raf ömrüne sahip olup hava değişimlerine karşı dirençlidir.

Koli Bandı Kullanım Alanları

Sentetik koli bandı çeşitleri çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Kolay kullanımı, pratikliği, taşınmasının rahatlığı ve ekonomikliği bu bantları öne çıkaran başlıca etkenlerdir. Karton, koli, çuval gibi ürünlerin yapıştırılması için en çok tercih edilen malzeme koli bandıdır.

Farklı kalınlıklarda ve uzunluklarda koli bandı çeşitleri olduğundan hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimiz çok rahat koli bantlarını tercih edebilir. Özellikle karton kutuların ambalajlanmasında koli bantları işinizi kolaylaştırır. Kartona kolay yapışacağından kapakları rahatça birleştirebilirsiniz. Üstelik dayanıklı yapısı sayesinde koli bandı yapıştırdığınız yüzeyler çok daha dayanıklı hale gelecektir.

Karton zeminler dışında naylon ve plastik ürünlerde de aktif olarak kopmayan koli bandı çeşitleri işinize yarayacaktır. Nesneleri bir arada tutmak, parçalanmasını engellemek, dağılmasına mani olmak, hasarları engellemek ve daha birçok ihtiyaçta koli bantlarını tercih edebilirsiniz.

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial