Su Jeti Kesim Nedir?

Prototip Numune Su Jeti Kesim

Talep doğrultusunda üretimi yapılacak ürünün, tasarımının oluşturulmasından hemen sonra gerçekleştirilen elle tutulur en erken örneği, modeli ya da sürümüne “prototip” denir. Prototip oluşturmak ürününün finale mümkün olan en yakın halinin, müşteriler ve üreticiler tarafından görülmesini sağladığı için oldukça önemlidir. Bu sayede karşılıklı fikir alışverişi gerçekleştirilmiş olacağı için, seri üretime geçirilecek ürün ile ilgili müşteri fikir sahibi olacak ve sonuç aşamasında herhangi bir beklenti kaybı yaşamayacaktır.

Firma ise üretim basamağında oldukça az sorun ile karşı karşıya gelecektir.  Prototip numune kesim malzeme özellikleri göz önünde bulundurularak yapılmakta ve kullanılan malzemeye göre kesim tipi farklılık göstermektedir. Örneğin; köpük, sünger gibi malzemeler için prototip numune hızar kesim, karton kutu, mukavva gibi malzemeler için prototip numune karton kesim ve sünger, kauçuk gibi malzemeler için prototip numune su jeti kesim Waterjet idealdir.

Su Jeti Kesim Nedir?

Su jeti kesim nedir? En anlaşılır haliyle; farklı türdeki pek çok malzemelerin bilgisayar tabanlı makinelerde çok büyük basınca sahip su ile kesilmesidir. Bu teknik ile kalınlığı 0,1 milimetreden 200 milimetreye kadar pek çok malzeme üzerine yüksek basınçlı su püskürtülerek kesilir.

Su jeti ile kesim yapılabilecek malzemelerden bazıları şu şekildedir: Tuğla, beton, dökme demir, tahta, mermer, granit, bakır cam, kauçuk, pleksi, paslanmaz çelik, paslanmaz saç, sünger, plastik, ahşap, sunta, kumaş, kâğıt, halı ve tüm kompozit malzemeler. Örnek oluşturması açısından bazı malzemelerin kesilmesi için gerekli basınç değerleri şu şekildedir:

Su jeti ile kesim metodu endüstrinin hemen her kolunda kullanılmaktadır. Yaygın kullanım alanları; gıda endüstrisi, tekstil endüstrisi, elektronik endüstrisi, paketleme endüstrisi, plastik endüstrisi, maden işletmeleri ve metal endüstrisidir.

Tüm bunların yanı sıra; endüstriyel tesislerin temizliğinde, yanmaya karşı duyarlı ortamlarda, tıpta, yol yapım ve tamiratı gibi pek çok uygulamada da bu metot uygulanmaktadır. Bu kesim metodunu bizde prototip numune kesim için kullanmaktayız.

Avantajları

  • Kesilen bölgede ısı etkisi bırakmamaktadır. Bu sebeple kesilen malzemede ısı etkisinden dolayı sertleşmeler ve mikro çatlaklar gibi yapısal değişimler gerçekleşmez.
  • Kesim sırasında ısı açığa çıkmaması milimetrelik hassas kesimlerin gerçekleşmesine olanak tanımaktadır.
  • Kesilecek malzemede hassas bir tahribat yapmakta ve 0,1 milimetreden daha az bir hata payı ile kesim gerçekleştirilmektedir.

Bahsi geçen tüm bu avantajlar sebebi ile bu kesim metodu pek çok farlı kullanım alanında karşımıza çıkmakta ve kullanım alanları gün geçtikçe genişlemektedir. Biz de firma olarak müşterilerimize yapmayı vaat ettiğimiz ürünlerin ilk tanıtımında yani prototip numune kesim için su jeti kesim metodunu kullanmaktayız.

26 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial