Prototip Numune Lazer Kesim

Endüstriyel Kesim Prototipleme Nedir?

Endüstriyel ürün pazarında bulunanların üretim aşamalarında sıklıkla karşılaştıkları bir terim olan prototipleme tanım olarak imalatı planlanan ürünün imal edilmeden önce elle tutulur bir şekilde en ilkel şeklinin oluşturulmasıdır. Oluşturulan bu şekil prototiptir ve ürünün çizim, tasarım aşamasından sonra gelmektedir.

Böylelikle ürünün üretim aşamasına geçilmeden malzeme seçiminden estetiğine ve fonksiyonelliğine kadar birçok kriter daha sağlıklı bir şekilde görülmüş ve test edilmiş olmaktadır. Aynı şekilde seri üretimi yapılacak olan üründen önce istenilen uygun hammaddeden prototip numune lazer kesim işlemi yapılarak ürünün üretilebilir, kaliteli, çalışır, güvenli ve ergonomik olarak tasarlanması sağlanmış olur. Prototipleme yöntemini kullanarak üretim aşmasına geçen üreticiler genellikle hiçbir sorunla karşılaşmazlar veya karşılaşsalar bile bu sorunlar minimum düzeyde kalmaktadır.

Prototip aşamasında yanlış görülen geometriler ve detaylar tasarım aşamasına dönülerek müdahale edilir. Genellikle prototipler boyanabilen ve işlenebilir maddeler yapılarak maliyet fazlalığı oluşmasının önüne geçilmiş olmaktadır. Birçok farklı yapıda prototip oluşturmak mümkündür. Tek parça, çoklu parça veya mekanik olarak hareket edebilen şekillerde olabilmektedir. Bu parçaların arasındaki farklılıkları vurgulayabilmek için genellikle farklı renklerde boyanır. Günümüzde prototip numune lazer kesim sayesinde kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Bu şekilde oluşturulan prototip kısa bir zaman aldığı için endüstride kullanımı oldukça yaygındır. Endüstriyel Kesim Prototipleme Nedir?

Prototip Numune Lazer Kesim
Prototip Numune Lazer Kesim

Yüksek Teknoloji Lazer Kesim

Endüstriyel alanda oldukça sık olarak kullanılan lazer kesim, farklı malzeme kalınlıklarına sahip cisimlerin temassız olarak kesildiği bir kesme yöntemidir. Bu kesme işlemini sağlayan sistem lazer ışınıdır. Bu ışın kesimi yapılacak parçaya isabet ettirilerek malzemenin erime sıcaklığında ısıtılması sağlanarak kesim yapılması sağlanmaktadır. Prototip numune kesim aşamasında sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Lazer gücü çok küçük bir çapa ki yarım milimetreden daha küçük bir alana odaklanarak kolaylıkla kesim yapabilmektedir. Diğer yöntemlerde ise kesilecek olan alana yoğun güç uygulanırken lazer kesim ile temassız olarak halledilir. Böylelikle kesimi yapılacak madde üzerinde bir aşınma veya deformasyon zararı meydana gelmemiş olur. Tüm bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Lazer ışınının işlem alanına odaklanması uygun mercek ile sağlanır.
  • Kesim yapılacak parçaya odaklanan lazer ışını parça eriyene ya da buharlaşana kadar parçayı ısıtır.
  • Ortaya çıkan eriyik kesme gazı kullanılarak kesme yarığından uzaklaşması sağlanır.
  • Kesim kenarlarında klasik bir iz deseni oluşması normaldir ve genellikle yavaş kesme hızında oluşmaktadır.
  • Kesim alanına odaklanan lazer ışını ile kesim parçası üzerindeki kerf genişliği arasındaki fark genellikle çok düşüktür.
  • Lazer ışını ve kesme gazı memesi içinden geçerek iş parçası üzerine ulaşır.
  • Kesme kafasının ya da iş parçasının belli bir yöne hareket ettirilmesi ile kerf oluşmaktadır.

Endüstriyel alanlarda kullanılan çelik, alüminyum, plastik, cam, ahşap ya da seramik gibi metal olmayan malzemelere kadar geniş bir alandaki tüm malzemeler lazer kesim ile güvenli ve kusursuz bir şekilde kesilebilmektedir. Tüm bu olumlu ve avantajlı yönlerinden dolayı alanında en popüler bir uygulama olmaktadır.

Odaklanmış lazer ışını kesimi yapılacak malzemenin sadece yerel olarak ısınmasını izin verir bu şekilde malzemenin geri kalanı ısınmayarak termik bir yükleme oluşmaz. Bu şekildeki kesimlerde karmaşık ve filigran konturlar bile rahatlıkla kesilebilmektedir. Sunmuş olduğu bütün bu esneklikten dolayı prototip alanının vazgeçilmez uygulamalarından biri olmaktadır.

Prototip Numune Kullanımı

Prototip Numune Lazer Kesim İşlemi sayesinde ürünün görsel tasarım kontrolü yapılmış olmaktadır. Prototip numune kesim işlemi ile birden fazla parça içeren ürünlerin birbirine geçme detayları ve parçaların kontrolü yapılmış olur. Kalıp yapımında ise master model olarak rahatlıkla kullanılabilir.

26 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial