Standart İzolasyon Borusu

Standart İzolasyon Borusu Polietilen Boru Yalıtım Kılıfı Köpüğü Köpük Boru Kılıfı

Standart İzolasyon Borusu kılıfı boruların izole edilmesinde kullanılan, yeni nesil malzemelerdir. Borular pek çok alanda farklı varlıkların taşınmasına yarayan ürünler olup özellikle enerji sevkiyatında olmazsa olmazlardır. Enerji kaynaklarının sınırlı olması nedeniyle de boru izolasyonu büyük önem taşımaktadır. Herhangi bir ortamda boru izolasyonu yaptırmanın en temel sebebi ısı kaybını, yanı enerji kaybını minimuma indirmektir.

İzolasyonu yapılmayan borular etraftaki soğuk ve sıcak etkenlerden fazlasıyla etkilenir ve verimliliği düşer. Bu da borların yeterince verimli çalışamamasına, enerji kaybının ortaya çıkmasına neden olur. Oysa günümüz teknolojisiyle çeşitli yalıtım kılıfı modelleriyle boruları izole etmek, enerji tasarrufuyla yüksek kazanımlar elde etmek mümkündür.

Köpük Boru Kılıfı Genel Özellikleri

Köpük boru kılıfı polietilen esaslı malzemeden ekstrüzyon yöntemiyle üretilmektedir. Isıtma tesisatı borlarına kaplanarak uygulandığı taktirde bu kılıflar izolasyon vazifesi görmekte, ısı kaybını engellemektedir.

  • İzolasyon polietilen kılıfı koku ve tat olarak nötrdür. Bu nedenle yanması halinde koku ya da zehirli gaz oluşturmaz.
  • Süngerimsi bir yapıya sahip olmasından dolayı esnektir. Darbelere dayanımı güçlüdür.
  • Üretim aşamasında uygulanmasının kolay olmasına önem verilir. Bu nedenle yarıklı olarak üretilir. Esnek ve yarıklı olduğundan uygulanması için özel beceriye ya da eğitime gereksinim yoktur.
  • Nem emişi ve buhar geçirgenliği yok denecek kadar azdır. Yoğuşmayı önlemektedir. Bu sayede korozyona karşı iyi bir koruyucu olup boru sistemlerinin korozyona uğramasına engel olarak daha uzun süre verim alınmasına yardımcı olmaktadır.
  • Köpük boru kılıfları boru çaplarına uygun şekilde farklı et ve ölçülere sahip şekilde üretilebilir. Siparişe özel üretimler yapılabildiği için her zaman kullanıma hazır materyallere sahip olma fırsatı sağlar.
  • Köpük boru kılıfları iklim koşullarına, rüzgâra, yağmura, güneşin etkilerine son derece dirençlidir.

İzolasyon Polietilen Kılıfı Kullanım Alanları

Köpüklü boru kılıfı ürünlerinin en temel özelliği boru formunda üretilmesidir. Kapalı hücre yapılı, prefabrik ve yüksek yoğunlukludurlar. Birçok farklı alanda kullanılabilirler. Merkezi ısıtma sistemlerinde izolasyon polietilen boru kılıfı güçlü bir ısı yalıtım sağlayarak ısı kaybını önler. Güneş enerjisi sistemlerinde, kat kaloriferi sistemlerinde ve bütün soğutma sistemlerinde yer alan bakır, demir, plastik boruların izolasyonunda tercih edilebilir. Dış ortamlardaki veya iç ortamlardaki merkezi ısıtma sistemlerinde, güneş enerjisi sistemlerinde, kat kaloriferi sistemlerinde de istenirse folyo kaplanarak izolasyon polietilen boru kılıfı tercih edilebilir. Yüksek su buharı difüzyonu sayesinde havalandırma tesisatlarında, klima tesisatlarında da yoğuşma sorunu olmadan boru kılıfları kullanılabilir. Mobilya, araç ve gereçlerde yumuşak doku bariyeri olarak tercih edilebilir

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial