Rebonded Sünger

Kırpıntı poliüretan süngerlerin geri dönüşümü ile üretilen ve süngerden daha sert ve yoğun olan bir malzeme Rebonded Sünger olarak adlandırılır.

Rebonded Sünger Nedir?

Bu yüksek dansitenin getirdiği ısı ve ses yalıtımı bir çok sektörde bondeksin kullanımını sağlar. Ek olarak tekrar kullanımının artması ile sektörde hurda maliyeti azalır.  Üretim maliyetleri de çok yüksek olmamakla beraber petrol ağırlıklı olmasına rağmen ekonomik bir parçadır.

Biz Endüstriyel Kesim olarak, farklı kalınlıklarda rebonded sünger malzemesi kullanarak, uygun dansitede, müşteri kullanım yerine göre hem malzeme öneriyor, hem de kesimini sağlıyoruz.

Uygulama Alanları

  • Mobilya Sektöründe rebonded sünger kullanımı; Özel Kesim bu bondeksler gözle görülmeyen ve süngerden daha sert yer ve kullanımlarda yer alır. Ekonomiktir.
  • Yatak İmalatı
  • İnşaat Sektöründe rebonded kullanımı ise; genel olarak 1mt x 2mt lik plakalar halinde kullanılabildiği gibi şetirler halinde kesililerek çelik parçaların aralarında dayanıklı destek malzemesi olarak kullanabilir. Yüksek ses yalıtkanlık değerleri vardır.
  • Yalıtım Sektöründe, gözle görülen yerlerde, konferans salonlarında, bazen dış yüzeyine ince nonwoven tela kaplanarak kullnılabilir ve ses yaılıtımı sağlar.
  • Otomotiv Sektöründe rebonded sünger uygulamaları ise daha çok kapı , bagaj panellerinde olmakla beraber gözle görülmeyen koltuk süngerlerinin içinde daha ekonomik olduğu için destek elemanı ve boşluğu doldurabilmesi açısından kullanılabilir.

Uygulanan Malzemelerin özellikleri

  • İsteğe bağlı, seçilen dansite, kalınlıkta seçilen malzeme ile bondeks kesim parçaları üretilmektedir.
  • 100-200 KG/M3 arası seçilebilir. En çok kullanılan dansiteler ise 120 ve 150 kg/m3 tür.

Uygulanan İşlemler

  • Seri Kesim; blok olarak üretilen bu bondeks malzemesi kesilerek önce ince plakalara daha sonra da 1mt x 2 mt lik plakalardan farklı en boy larda parçalara dönüşmektedir. Renk sınırlaması vardır.
  • Bantlama, tutlak aplikasyonu kullnılabileceği gibi, sarı şeffaf silikonlu çift taraflı bant da seçilebilir.
  • Montaj ise, laminasyon yapılarak başka parçalar ile birleştirilebilir.

Endüstriyel Kesim olarak, müşteri isteği doğrultusunda malzemeyi belirleyerek, gerekli çizim ve ölçülerde proje başlangıcında ilk numune onayından bitimine kadar kişiye özel ürün çözümleri sunmaktayız. Bunun için tek yapılması gereken şayet parça 3 boyutlu ise 3d resmi, değilse de 2 boyutlu cad datası lazım. Şayet ki bu bilgiler de yoksa, kullanılacak yer ve yaklaşık ebat vermeniz durumunda rebonded sünger için parça/numune/fiyat çalışması yapılabilir.

Kaynak için;

26 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial