Poliüretan Sünger Levha

Poliüretan Sünger Levha Özellikleri

Poliüretan sünger levha günlük hayatta çok sık kullanılan bir üründür. Çok farklı sektörlerde, çok farklı formlarda değerlendirilir. İzosiyanit ve poliol bileşenlerinden oluşur. Esnek bir yapısı olmasından dolayı birçok alanda faydalanılır. Poliüretan sünger plakalarla alakalı iki önemli nokta vardır. Bunlardan ilki yoğunluk (dansite), ikincisi de sertliktir. Ürünün kalitesi doğrudan yoğunlukla alakalıdır. Yüksek yoğunluk yüksek kalite demektir ve sertliğin kaliteye hiçbir etkisi yoktur. Düşük kaliteli bir Poliüretan Sünger sert hissedilebileceği gibi yüksek kaliteli bir poliüretan sünger plaka da yumuşak hissi verebilir. Darbe emici, izolasyon özellikli ürünler, stokta tutulur ve özel boyut siparişi dışında hızlı şekilde gönderilir.

Poliüretan Nedir?

Poliüretan, polimer ailesinin içinde yer alan önemli bir ürün grubudur. Poliüretan ilk kez Alman bilim adamı Otto Bayer tarafından 1937 yılında sentezlenmiş ve diizosiyanatın, diol ile reaksiyonuyla elde edilmiştir. Daha sonraları, diollerin yerini daha büyük molekül ağırlıklı polioller almıştır. Bu şekilde oluşan poliüretan daha sağlam ve daha esnek bir yapı oluşturur.

Poliüretan Yanmazlığı: Poliüretan malzemeler içerdikleri polyol veya izosiyanatların özelliklerine bağlı olarak ön tutuşma, tutuşma, yanma ve yanmanın genişleme safhalarında ortama ısı, duman, zehirli gazlar ve korozyona sebep olan bileşikler çıkarabilmektedir. Bu durum ise yangınlarda hem ısıl hem de ısıl olmayan problemlere sebep olmaktadır. Bu problemler poliüretanların yanmaya dirençlerinin arttırılmasıyla azaltılabilir. Bu amaçla poliüretan malzemelere uygulanan değişik teknikler kullanılmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı ise alev geciktirici maddelerin ilave edilmesidir. Alev geciktirici maddeler yangına karşı güvenli kullanım alanları sağlamalarının yanında malzemelere ayrıca çekme eğme mukavemeti, darbe kırılmalarına karşı direnç, akışkanlık, oksijen veya UV ışınlarına direnim, ateşe dayanıklılık gibi özellikleri açısından iyileştirmeleri sağladıkları için gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

26 Ağustos 2023