Geotekstil Keçe Rulo

Geotekstil Keçe Rulo kumaş ve sentetik elyaf parçalarının birleştirilmesiyle elde edilen, yumuşak dokulu bez bir malzemedir. Bir tür bez şilte olan geotekstil keçe pek çok artı özelliğe sahiptir ve bu nedenle çok fazla kullanım alanı vardır.

Tipik olarak toprak direncini arttırmak, erozyonun kontrolünü sağlamak ya da drenaja yardımcı olmak için bu geçirgen tekstil malzeme tercih edilir. Geçmişi Mısır firavunları dönemine kadar uzanan geotekstil keçe o zamandan bu yana inşaat, tarım, geoteknik mühendisliği ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Geo Tekstil Keçe Özellikleri

Geo tekstil keçe tercihinde kimi zaman fiyat endeksli hareket edilir. Fakat bu tür alanlarda ucuzluktan ziyade kaliteye odaklanılmalıdır. Kaliteli bir geotekstil keçe uzun kullanım ömrü, tam verimlilik ve fiyat, performans ürünü olarak karşınıza çıkacaktır. Eğer firmamız gibi güvenilir, deneyimli ve profesyonel bir üreticiyle çalışırsanız işinizi şansa bırakmamış olursunuz.

Geotekstil keçe uygulamalarının birçok fonksiyonu vardır. Bunların başında ayırma fonksiyonu gelir. İnce daneli zemin ile kalın daneli zemin arasında geotekstil keçe ayırma görevi görür. Bu sayede üstten gelecek malzeme alta karışmaz. Farklı özelliklerdeki iki katman birbirinden ayrılır.

Geotekstil keçe filtreleme fonksiyonuna da sahiptir. Filtrasyonda kullanılacak keçenin uygun maksimum gözenek açıklığına, yeterli su geçirgenliğine, sıkışmadan az etkilenmesine, yüksek poroziteye sahip olması gerekir. Keçe su akışına engel olmamalıdır.

Geotekstil keçe drenaj fonksiyonu da üstlenir. Drenaj için kullanılacak keçeler yüksek basınca dayanıklı, düzlemde yüksek geçirgen özellikli ve iyi filtre özellikli olmalıdır. Ayrıca güçlendirme fonksiyonu da vardır ve zemin yüklerinin eşit genişlikte bir alana yayılması ve çekme kuvvetlerine direnerek zemin kitlesini güçlendirmesi gerekir. Bu sayede yumuşak zeminlerde yol yapımı gerçekleştirilebilir.

Geotekstil Keçe Kullanım Alanları

Bir tekstil ürünü olan geotekstil keçe çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Başlıca kullanım alanları şöyle sıralanabilir:

  • İzolasyon ve su tabakalarının birbirinden ayrılması, izolasyonlarının korunması, drenaj borularının tıkanmasının önlenmesi, fazla suyun drenajı için kullanılır.
  • Kara ve demiryollarının çökmesini önlemede kullanılır.
  • Drenaj sistemlerinde tercih edilir.
  • Geomembran altında kullanılır.
  • Donatılı dolgularda, oyulma problemi olan alanlarda, erozyon korumada, göl, nehir, deniz kıyısı koruma alanlarında tercih edilir.
  • Zayıf zemin donatısında, asfalt donatılarında ve filtrasyonda kullanılır.
  • Uçuş pisti, kaplamasız yollar, kaplamalı yollar, yol dolgusu altlarında drenaj şiltesi olarak kullanılır.
  • Tünellerde, karayollarında ve yeraltı tesislerinde, spor sahalarında, ziraat alanlarında, bahçe teraslarında, metro inşaatlarında, katı atık depolama sahalarında kullanılır.

Farklı gramaj ve ölçülerde üretilen geotekstil keçeleri firmamızda kolaylıkla bulabilirsiniz.

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial