Bondex Ses Yalıtım Süngeri

Bondex Ses Yalıtım Süngeri parça süngerlerin birbirlerine sıkıştırılması sonucu oluşturulmakta ve yüksek yoğunlukları sayesinde ses dalgalarının yüzey formunda sönümlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda darbe emici olarak da kullanılmakta, kapalı gözenekler halinde bulunmakta, kapalı gözenekleriyle ısı iletken katsayıları düşük olmaktadır. Bu da bu süngerlere çok geniş bir kullanım alanı yaratmaktadır.

Ses yalıtım süngeri olarak tercih edilen Bondex süngerler 1 – 10 cm arasında kalınlıklara sahip olabilmektedir. 100 cm’ye 100 cm plakalar halinde üretilebilmektedir. 100 – 180 DNS arası yoğunluklara sahip olabilmektedir. Fakat kimi yoğunluklarda sipariş için daha yüksek metraja ihtiyaç olabilmektedir. Tavan, duvar, kabin, zemin akustik kapı ve daha pek çok alanda kullanıma uygundur.

Bondex sünger akustik malzeme olmadığı için yüzeyinin herhangi bir malzemeyle kaplanması gerekir. Bu durumda söz konusu sünger ara elemanı olarak kalacaktır. Kendinden yapışkanlı ya da yapışkansız olarak üretilebilir ve uygulama için sıvı sünger yapıştırıcısından yararlanılabilir.

Ses yalıtım süngerleri klasik Bondex sünger dışında bariyerli olarak da üretilebilmektedir. Bariyerli çeşitlerinde iki sünger arasında kalınlığı 3 mm ağır epdm bariyeri konulmaktadır. Bariyerli sünger çeşidi aynı zamanda yanmazlık özelliğine sahip olmakta, daha dekoratif bir görüntü oluşturmaktadır. Daya yüksek ses desibelinin olduğu alanlarda tercih edilebilmektedir.

Bondex Sünger Faydaları

Bondex sünger ses yalıtım malzemeleri arasında en etkililerinden birisidir. Otomotiv sektörünün farklı noktalarında tampon ve takoz malzemesi olarak kullanılabilir. Ayrıca spor malzemeleri alanında güreş minderi gibi ürünlerde tercih edilebilir. İnşaat sektöründe duvarlar arasına konularak ses geçişlerini engellemektedir. Mobilya sektöründe, yatak imalatında tercih edilebilmektedir. Farklı kalınlıklarda ve yoğunluklarda üretilebildiği için ortamdaki ses seviyesine göre tercih edilebilmekte, sesi en etkili biçimde kesmekte, yüzde 80, yüzde 100 gibi oranlarda ses sönümlemesi yapabilmektedir.

Bondex Sünger Kullanım Alanları

Ses yalıtım süngeri ülkemizdeki yeni model yapılaşmanın bir sonucu olarak hayatımıza girmektedir. Günümüzde artan nüfus ile birlikte yaşanacak alanların sayısı da artmıştır. Evler, okullar, hastaneler, işyerleri, eğlence mekanları ve çok daha fazlası yaşam alanı olarak öne çıkmaktadır. Artan nüfus ve yoğun yapılaşma beraberinde çevre ve gürültü kirliğine neden olmaktadır.

Araç sesleri, kalabalık sesleri, sesli mekanlar ile birlikte çoğalan gürültülere karşı önlem alma yoluna gidilmektedir. Ses yalıtımı için de Bondex sünger çeşitleri büyük bir avantaj sağlamaktadır. Bu süngerlerin kullanım alanları oldukça fazla olup gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Özellikle akustik seslerin olduğu alanların duvarları mutlaka bu süngerlerle kapanmalıdır. Konser alanlarında, stüdyolarda, konferans salonlarında, TV kanallarında, diskolarda, restaurantlarda, eğlence mekanlarında ses yalıtım için bu süngerler tercih edilmektedir.

Jeneratör ve elektrik malzemelerinin sürekli çalıştığı alanlarda da yüksek ses olmaktadır. Havaalanlarında uçakların çıplak sesini önlemek amacıyla bu süngerler tercih edilmekte, teknelerde, gemilerde motorun yaydığı sesi engellemek için bu süngerler kullanılmaktadır. Yine ofislerde, işyerlerinde çalışanların dışardaki sesten rahatsız olmamaları adına bu süngerler öne çıkmaktadır. Bütün bunlarla birlikte başlıca Bondex sünger uygulama alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

Bondex Ses Yalıtım Süngeri
Bondex Ses Yalıtım Süngeri
 • Ortak duvar ses yalıtımı,
 • Jeneratör odası ses izolasyonu,
 • Makine dairesi ses izolasyonu,
 • Katlar arası tavan ses yalıtımı,
 • Zemin parke şap altı ses yalıtımı,
 • Asansör dairesi ses izolasyonu,
 • Hidrofor odası ses izolasyonu,
 • Asansör dairesi ses izolasyonu,
 • Kazan dairesi ses izolasyonu,
 • Tekne, gemi motor kabini izolasyonu,
 • Hastane odaları izolasyonu,
 • Kompresör odası ses izolasyonu.

Firmamız bütün bu kullanım ve uygulama alanları için en yüksek kalitede, istenen öze

25 Ağustos 2023
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial